Wszystkie znaki na mapach modeli numerycznych wskazują, że w najbliższych dniach będziemy powoli zbliżać się do warunków zimowych, z opadami śniegu i temperaturami około zera stopni.

Wszystko za sprawą specyficznego ułożenia pola geopotencjału. Front polarny (linia odpowiadająca trasie prądu strumieniowego, który steruje ruchem ośrodków niżowych). Na powyższej mapie doskonale widoczne są jakby sinusoidy – my znajdziemy się w obrębie doliny geopotencjału, gdzie będzie napływało zimne powietrze z północy. Nad Atlantykiem dla odmiany bedzie obecny grzbiet geopotencjału, gdzie ulokuje się wyż. który wraz z zatoką górną znad Skandynawii i Morza Norweskiego skieruje zimne powietrze daleko na południe, aż w rejon Morza Śródziemnego.

 

Takie ułożenie pola geopotencjału spowoduje, ze niże będą wędrować okrężną trasą do Europy Środkowej. Wędrując  w okolice Grenlandii napotkają przeszkodę w postaci zatoki górnej i zostaną przez nią zepchnięte na południe, w rejon  Hiszpanii i Morza Śródziemnego. Następnie w wyniku obecności zimnego powietrza nad ciepłymi wodami, dojdzie do silnej cyklogenezy i pogłębienia niżów, które jeden po drugim zaczną wędrować na północny wschód, nad Rumunię i następnie zachodnią Ukrainę.  Istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziemy w strefie zimnego powietrza. Przyniesie to opady śniegu, nawet intensywne, zwłaszcza we wschodniej połowie kraju.

 

Pierwszy z tej rodziny niżów ma do nas dotrzeć w okolicach czwartku i piątku. Przyniósłby  on opady śniegu we wschodniej połowie kraju. Miejscami pokrywa śnieżna mogłaby sięgnąć 10 cm. Następny niż miałby dotrzeć nad wschodnią Polskę w weekend i również dałby opady śniegu, ale jest to jeszcze zbyt odległa prognoza, by mówić o tym szerzej.

 

 

Do wtorku – środy nie będzie jeszcze źle. Temperatury na zachodzie i południu będą osiągać 5- 6  stopni. Jednak we wschodniej Polsce będzie już dość chłodno.

 

 

 

We czwartek powiększy się obszar z temperaturą maksymalnymi poniżej 3 stopni, a w wielu miejscach będzie około zera, tylko w południowo- zachodniej części kraju do 4*C.
Nocami pojawi się mróz, najzimniej będzie tam, gdzie pojawią się rozpogodzenia i będzie obecna pokrywa śnieżna.
Pod koniec tygodnia we wschodniej i północnej części Polski temperatury maksymalne mogą być ujemne.

 

To tylko wstępna prognoza, gdyż z pewnością będą one ulegać zmianie, ale pierwsze większe opady śniegu są prawdopodobne, jak i ujemne temperatury przez całą dobę.

Trudno powiedzieć jak długo potrwa taka sytuacja, czy jest to chwilowe ochłodzenie w postaci incydentu, czy też to już trwalszy trend.

https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2017/11/T2M_139.png?fit=1024%2C768&ssl=1https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2017/11/T2M_139.png?resize=150%2C150&ssl=1krzychoPrognoza pogodyWszystkie znaki na mapach modeli numerycznych wskazują, że w najbliższych dniach będziemy powoli zbliżać się do warunków zimowych, z opadami śniegu i temperaturami około zera stopni.                 To tylko wstępna prognoza, gdyż z pewnością będą one ulegać zmianie, ale pierwsze większe opady śniegu są prawdopodobne, jak i ujemne temperatury przez całą...Pogoda to nasz żywioł
razy otworzono stronę