Altocumulus

 

Altocumulus stratiformis i floccus

Chmury piętra średniego zbudowane z kryształków lodu lub przechłodzonych kropel wody. Mogą powstawać w wyniku rozpadu chmur warstwowych przez słabe prądy konwekcyjne, w wyniki ruchów turbulencyjnych lub tworzyć się na brzegu porcji unoszącego się wilgotnego powietrza.

Kształt: szerokie człony w kształcie walców, płatów

Gatunki:
-> lenticularis
przypominają statki kosmiczne – spodki, stosy w jednym miejscu. Powstają po zawietrznej stronie przy pofalowanym przepływaniu wilgotnego powietrza nad wzgórzami i górami.

Altocumulus stratiformis i floccus

-> stratiformis
formy walcowate, równoległe pasma lub pojedyncze warstwy kłaczkowatych chmur poddane łagodnej turbulencji, które stopniowo zakrywają niebo.

-> cumulogenitus
powstają gdy chmura kłębiasta napotyka warstwę inwersji i zaczyna się rozpościerać w postać klina. Może też powstawać z chmury Cumulonimbus.

-> castellanus
posiadają wypustki w kształcie baszt lub wieżyczek.o tej samej poziomej podstawie. Jeśli rozbudowują się dalej świadczą o zbliżaniu się w najbliższej dobie burzy (rośnie niestabilność w atmosferze). Mogą się łączyć w Cumulonimbus.

Altocumulus stratiformis i floccus, Stratocumulus stratiformis

-> floccus
rozproszone kępki jak małe chmury Cumulus, czasem z virga. Mogą powstawać z Ac cas. Wskazuje na burze na większym obszarze w wilgotnej niestabilnej masie powietrza za parę godzin. Widziane wieczorem rano przynoszą burze (zwłaszcza gdy niżej leżące Cumulusy zasilą je w wilgoć).

-> translucidus
większa część przeświecająca niebo.

-> duplicatus
ławice chmur na wielu poziomach.

Altocumulus stratiformis perlucidus

Na podstawie „Wielkiej Księgi Chmur” Richarda Hamblyna.