Od kilku dni długoterminowe prognozy modeli numerycznych, wskazują na możliwość znacznego ochłodzenia za tydzień.

Jednak nie wszystkie z nich, gdyż model GEM sugeruje, że za tydzień temperatury miałby osiągać niemal 20 stopni na południu kraju.

W przyszła niedziele model Gem prognozuje znaczny kontrast,. Na północy kraju 1-4 stopnie, a na południu nawet około 20.

Spływ zimnego powietrza nad Skandynawie i północną Rosję rozpocznie się już we środę i będzie to bardzo zima masa powietrza i jest to już pewne na 100%. Sam spływ tej masy do nas jest już pod znakiem zapytania, gdyż jak widać wyżej model GEM prognozuje jedynie sięgnięcie chłodnej masy powierza dla Polski północnej.

Z północnego wschodu spłynęłoby mroźne powietrze.

Podobna prognozę miała dziś aktualizacja modelu GFS z godziny 06 UTC. Główny strumień chłodu ma skierować się nad Rosję i tylko lekko zahaczyć północno-wschodnią Polskę, a na południu kraju, byłoby powyżej 10 stopni.

Niestety aktualizacja GFS z 12 UTC, jest już zupełnie inna. Wskazuje ona na spływ bardzo zimnego powietrza z północnego wschodu. Podobną koncepcje przewiduje model ECMWF, który prognozuje wtargnięcie zimnej masy powietrza na obszar Polski.

W przeciwieństwie do modelu Gem , gfs na ten sam termin przewiduje mróz całodobowy.

Analizując wiązki prognoz GFS, w okresie prognozowanego ochłodzenia panuje duży rozrzut wiązek temperatur. Głowna realizacja prognozy jest skrajnie chłodna, spora ich część wskazuje na brak ochłodzenia. Poniżej wiązki dla północnej i południowej Polski.

 

Wiązki prognoz  temperatury na 2 m dla południowej Polski wskazują na spory rozrzut od -10 do plus 10,.

 

W północnej Polsce ochłodzenie wydaje się być przeszacowane, gdyż wskazuje na nie większość wiązek.

Na koniec porównanie poszczególnych ostatnich prognoz modelu GFS i ECMWF. Wcześniejsze aktualizacje modeli zakłady ochłodzenie połączone z dość obfitymi opadami śniegu. Obecnie modele przychylają się do wersji w której miałoby nadejść ochłodzenie bez opadów śniegu.

This slideshow requires JavaScript.

 

krzychoPrognoza pogodyOd kilku dni długoterminowe prognozy modeli numerycznych, wskazują na możliwość znacznego ochłodzenia za tydzień. Jednak nie wszystkie z nich, gdyż model GEM sugeruje, że za tydzień temperatury miałby osiągać niemal 20 stopni na południu kraju. Spływ zimnego powietrza nad Skandynawie i północną Rosję rozpocznie się już we środę i będzie to...Pogoda to nasz żywioł
razy otworzono stronę