Po wyjątkowo ciepłych dniach, pogoda nad Polską ulegnie zmianie. Niż, który był odpowiedzialny za weekendowe ocieplenie odsunął się nad Morze Białe tworząc miejsce dla wyciągającego się klina wyżowego, który dzisiaj sięgnie północnej Polski. Rozpoczął się pierwszy etap ochłodzenia.

Rozkład ciśnienia nad Europą 15.03.18

Już dzisiaj notujemy niższe temperatury niż kilka dni temu, w Suwałkach o 11 notowano -2,2, najcieplej jest w Raciborzu 6,1. Najbliższej nocy mróz obejmie większą część kraju.

PIĄTEK

Rozkład ciśnienia nad Europą 16.03.18

 

Wyż skandynawski rozbuduje się, lecz na południową Polskę nasunie się niewielki niż, który najpierw przyniesie opady deszczu, a potem śniegu. Natomiast na północy zacznie się robić coraz zimniej, ponadto gradient ciśnienia się zwiększy co przełoży się na wzrost prędkości wiatru. Nadchodzącej nocy spodziewamy się plusowej temperatury w południowej części kraju, natomiast im dalej na północ tym zimniej, od -2 do -6 stopni.

Temperatura minimalna, piątek

Za dnia ociepli się, na Dolnym Śląsku oraz w Bieszczadach termometry wskażą 5-6 stopni. Mróz utrzyma się na Pomorzu, Warmii i częściowo Podlasiu. Na Kaszubach spodziewamy się maksymalnie -3 stopni w najcieplejszej porze dnia.

Temperatura maksymalna, piątek

Pod wieczór temperatura zacznie spadać, a opady przejdą w stan stały i miejscami na południu zacznie tworzyć się niewielka pokrywa śnieżna. Do piątkowego wieczora spodziewamy się sumy opadów przekraczającej 10 mm w południowej Polsce.

Suma opadu w mm

SOBOTA

 

Rozkład ciśnienia nad Europą 17.03.18

W sobotę mróz obejmie cały kraj, a wyż zacznie powoli się przesuwać w kierunku zachodnim kierując spływ zimnego powietrza w stronę Europy Zachodniej. W nocy z piątku na sobotę w pasie od Dolnego Śląska po Lubelszczyznę zaznaczy się umiarkowany, a w części wschodniej silny opad śniegu, którego efektem będzie pokrywa śnieżna w wysokości od 5 do 15 cm w okolicach Lublina.

Pokrywa śnieżna w cm w sobotni poranek

Sobotni poranek oprócz pokrywy śnieżnej przyniesie także solidny mróz. Najsilniejszego mrozu spodziewamy się na Suwalszczyźnie do -11 stopni, poza tym około -6,-8 na północy do około -5 na Dolnym Śląsku, najcieplej przy granicy z Ukrainą do około -4

Temperatura minimalna, sobota

Za dnia nieznacznie się ociepli, ale mróz utrzyma się w całym kraju. Od -1 na Dolnym Śląsku do -6 na Lubelszczyźnie. Będzie silnie wiało w całym kraju, nad morzem do 70 km/h co znacznie obniży temperaturę odczuwalna.

Temperatura maksymalna, sobota

NIEDZIELA

Rozkład ciśnienia nad Europą 18.03.18

W niedziele mróz zelżeje, a miejscami na południu kraju dosypie trochę świeżego śniegu – tam nadal będzie zimno. Krótki, lecz silny atak chłodu zbliży się ku końcowi, wyż odsunie się nad Wyspy Brytyjskie, a do Polski w poniedziałek zacznie napływać nieco cieplejsze powietrze z północy.

Jednak za nim to się stanie, niedzielny poranek powita nas silnym jak na drugą połowę marca, mrozem. Tym razem najzimniej będzie na południu kraju, w kotlinach górskich możliwe są spadki do -15 stopni, mrozić będzie także tam gdzie spadnie najwięcej śniegu, do ok. -12 stopni. Najcieplej nad morzem około -3.

Temperatura minimalna, niedziela

W ciągu dnia znacząco ociepli się w północnej części kraju, na Pomorzu Zachodnim temperatura miałaby wynieść +2 stopnie. Nadal mroźne powietrze utrzyma się w południowej połowie kraju, na terenach podgórskich możliwe są temperatury maksymalne rzędu -8, -5 stopni.

Temperatura maksymalna, niedziela

Oprócz niskich temperatur mieszkańcy południowej Polski będą musieli się zmierzyć z opadami śniegu, szczególnie w wschodniej Małopolsce i na Podkarpaciu.

Pokrywa śnieżna w cm
morz3Prognoza pogodyPo wyjątkowo ciepłych dniach, pogoda nad Polską ulegnie zmianie. Niż, który był odpowiedzialny za weekendowe ocieplenie odsunął się nad Morze Białe tworząc miejsce dla wyciągającego się klina wyżowego, który dzisiaj sięgnie północnej Polski. Rozpoczął się pierwszy etap ochłodzenia. Już dzisiaj notujemy niższe temperatury niż kilka dni temu, w Suwałkach o...Pogoda to nasz żywioł
razy otworzono stronę