W piątek zaczęło napływać do nas mroźne powietrze z  północy  i północnego wschodu, w sobotę już cały kraj był pod jego wpływem, a temperatury maksymalne nie wzrosły powyżej zera.

W niedziele nad północną Polskę napłynęło już cieplejsze powietrze z północnego zachodu, natomiast nad południową wciąż zalegało bardzo zimne powietrze.

Za frontem chłodnym niżu znad Skandynawii płynie zimne powietrze.

Dziś w północnej i częściowo  centralnej Polsce temperatury  będą już dodatnie, natomiast na południe od linii Warszawa – Wrocław utrzyma się mróz. Wszystko  za sprawą cieplejszego powietrza jakie napływać będzie z północnego zachodu, natomiast na południu oddziaływać będzie jeszcze zimne powietrze oraz pokrywa śnieżna, która będzie dodatkowym czynnikiem chłodzącym.

Dziś na północy temperatura wzrośnie do 2-3 na plusie, częściowo w centrum i na południu nadal poniżej zera.

Noc z poniedziałku na wtorek znowu zimna, miejscami temperatura na wschodzie i południu może spaść do minus 8 / 10 stopni.

Wtorkowy poranek będzie mroźny

We wtorek niż znad Skandynawii przemieści się nad Rosję, a jego front chłodny znajdzie się już nad północną Polską, za którym napływać będzie zimne powietrze z północy.

Nocą z wtorku na środę przez obszar naszego kraju przejdzie główny strumień zimnego powietrza.

Pocieszające jest to, że zostanie on szybko wyparty na wschód, a z północnego zachodu zacznie napływać cieplejsze powietrze. Póki co większego ciepła nie widać, należy zwrócić uwagę na powyższa mapę, na której  widać dużą ilość zimnego powietrze nad Północną Rosją oraz na północ od Skandynawii.

Biorąc pod uwagę bardzo niskie położenie frontu polarnego, który znajduje się nad Północną Afryką, a co za tym idzie dość niską trajektorią niżów Atlantyckich, ciepło znad oceanu, będzie płynąc dość daleko od nas. Póki układ się nie zmieni ciągle będziemy narażeni na możliwość spływu zimnego powietrza. Co prawda od czwartku prognozy wskazują na ocieplenie, a w weekend na zachodzie kraju mogą nawet przekroczyć 10 stopni, jest jednak za daleko, mogą zajść jeszcze zmiany w prognozach. Dopóki znad Północnej Syberii oraz azjatyckiej części Arktyki nie cofnie się zatoka górna w obrębie której znajduje się bardzo zimne powietrze,, możemy nie mieć trwalszego ciepła, tylko typowa przeplatankę.

 

 

https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2018/03/THETA-PN.png?fit=1024%2C768&ssl=1https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2018/03/THETA-PN.png?resize=150%2C150&ssl=1krzychoPrognoza pogodyPrognoza średnioterminowaW piątek zaczęło napływać do nas mroźne powietrze z  północy  i północnego wschodu, w sobotę już cały kraj był pod jego wpływem, a temperatury maksymalne nie wzrosły powyżej zera. W niedziele nad północną Polskę napłynęło już cieplejsze powietrze z północnego zachodu, natomiast nad południową wciąż zalegało bardzo zimne powietrze. Dziś w...Pogoda to nasz żywioł
razy otworzono stronę