Nad Europą od dłuższego czasu dominują wyże, które upodobały sobie obszar Skandynawii oraz zachodniej Rosji. Gdy odsuwają się na wschód natychmiast  z rejonu Azorów rozbudowuje sie klin  Wyżu Azorskiego i wędruje nad Skandynawie, gdzie rozbudowuje się i tworzy silny samodzielny ośrodek wyżowy. Taki układ baryczny sprzyja napływowi do Europy ciepłego powietrza z południa i południowego wschodu.

Co jakiś czas wyż po swojej południowej krawędzi zaciąga wilgotne powietrze znad Morza Czarnego oraz Śródziemnego, a dodatkowo podrzuca do Europy Środkowej odcięte niże górne, inaczej mówiąc krople chłodu  w wyższych warstwach atmosfery. Wraz z pojawienie się owej zatoki wzrasta pionowy gradient temperatury i masa powietrza staje się chwiejna, co sprzyja konwekcji i w efekcie rozwojowi chmur kłębiastych w których powstają przelotne opady oraz burze.  Zaleganie chłodnego powietrza w górnej troposferze sprzyja powstawaniu opadów gradu przez stosunkowo niskie położenie izotermy zera stopni nad powierzchnią ziemi. Podobny schemat jak wyżej opisany będzie miał miejsce na początku nowego tygodnia.

Wyż znad Skandynawii będzie odsuwał się na wschód. Natomiast nad Atlantykiem widoczny jest klin Wyżu Azorskiego, który już około wtorku utworzy samodzielny wyż nad Skandynawią.

Jutro wspomniana wcześniej górna zatoka niżowa wkroczy nad Polskę i przyniesie późnym popołudniem  przelotne opady deszczu oraz lokalne burze od północnej Lubelszczyzny po Warmię i  Mazury.

Przelotne opady i burze, mogą jutro wystąpić w połnocno-wschodniej ćwiartce kraju oraz w górach.

We wtorek w całej wschodniej oraz południowej Polsce wystąpi sporo burz, które miejsca mogą być silne połączone z gradem.

We wtorek najwięcej burz wystąpi w południowej , wschodniej oraz częściowo w północnej Polsce.

Zarówno w poniedziałek jak i wtorek będzie dość ciepło. We wtorek do południowej Polski dotrze cieplejsza masa powietrza z południa Europy,  dzięki czemu temperatury mogą wzrosnąć do około 25 stopni.

W poniedziałek temperatura w całym kraju będzie oscylować wokół 20 stopni.

 

We wtorek wpływ cieplejszego powietrza zaznaczy się w południowej Polsce, gdzie może być nawet 25 stopni.

W następnych dniach utrzyma się ciepła pogoda w akompaniamencie burz i przelotnych opadów deszczu, zwłaszcza w południowej Polsce. Prognozy na dalszy termin są obarczone dużym błędem, gdyż niże i fronty atmosferyczne na razie znajdują się daleko od nas. Są bowiem blokowane przez wspominane wyże. Ale istnieją duże szanse, że będzie ciepło bez większych ochłodzeń.

 

https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2018/05/2105-the.png?fit=1024%2C768&ssl=1https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2018/05/2105-the.png?resize=150%2C150&ssl=1krzychoPrognoza pogodyNad Europą od dłuższego czasu dominują wyże, które upodobały sobie obszar Skandynawii oraz zachodniej Rosji. Gdy odsuwają się na wschód natychmiast  z rejonu Azorów rozbudowuje sie klin  Wyżu Azorskiego i wędruje nad Skandynawie, gdzie rozbudowuje się i tworzy silny samodzielny ośrodek wyżowy. Taki układ baryczny sprzyja napływowi do Europy...Pogoda to nasz żywioł
razy otworzono stronę