Już dziś miejscami na zachodzie kraju temperatura przekroczyła 34 stopnie. Jutro będzie jeszcze gorącej i upał obejmie niemal cały kraj.

Niż, który znajduje się między Szkocją a Islandią wraz z wyżem, który rozbudowuje się nad naszym krajem, sprowadza do naszego kraju bardzo gorącą masę powietrza z południowego zachodu.  Z uwagi na znaczne wygrzanie mórz wokół Europy, posiada ono znaczne zasoby wilgoci, co będzie sprzyjać rozwojowi burz. Już dziś dużo burz występuje w Niemczech.

Będzie do nas napływać gorące powietrze z południowego  zachodu.

Jutro temperatura na znacznym obszarze kraju  przekroczy 30 stopni, a na zachodzie kraju osiągnie nawet 36 stopni. Następna noc będzie bardzo ciepła, miejscami temperatura nie spadnie poniżej 20 stopni, co oznacza, że będzie to noc tropikalna. W czwartek nastąpi kulminacja upału, w wielu rejonach temperatura osiągnie 35 stopni, a  miejscami  zwłaszcza na zachodzie. Może przekroczyć 37 stopni, a nawet 38. Lecz jak wspominaliśmy wcześniej, wszystko będzie zależeć od burz, gdyż zalegająca nad Polska masa powietrza będzie bardzo chwiejna i każda lokalna zbieżność wiatru może  powodować powstanie burz, które mogą być gwałtowne.

W czwartek na zachodzie nawet ponad 37 stopni.

Niestety w czwartek do naszego kraju zacznie zbliżać się front chłodny, który w dodatku będzie falował i będą powstawać małe ośrodki niżowe. Jeden z takich ośrodków powstanie nad Niemcami  i tam najprawdopodobniej wystąpią najpotężniejsze burze. Wraz z frontem chłodnym wystąpi prąd strumieniowy  oraz pojawi się bardzo silna  dywergencja  u naszych zachodnich sąsiadów. Istnieje możliwość,  że bardzo silne burze znad Niemiec mogą wkroczyć późnym wieczorem nad zachodnią Polskę.

W piątek  zachodnia cześć kraju będzie już w chłodniejszym powietrzu, gorąca masa powietrza wciąż zalegać będzie  w centralnej i wschodniej części kraju. Tam energia dostępna konwekcyjnie będzie osiągać wysokie wartości (energia CAPE  2000J/kg i więcej), a w godzinach popołudniowych pojawi się silna dywergencja, która wspomoże pionowe ruchy powietrza. Może to zainicjować powstanie bardzo gwałtownych burz z ulewnym deszczem, wiatrem do 100 km/h oraz gradem.

W piątek nad centralną i wschodnia Polską występować będą bardzo wysokie wartości Cape.

W sobotę chłodniej już w całym kraju, lecz tylko chwilowo,  bo już w niedzielę od południa ponownie napłynie do nas gorąca masa powietrza, która zostanie z nami przez kilka dni.  Temperatury ponownie mogą przekraczać 30 stopni.

https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2018/08/T2M_19.png?fit=1024%2C768&ssl=1https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2018/08/T2M_19.png?resize=150%2C150&ssl=1krzychoPrognoza pogodyJuż dziś miejscami na zachodzie kraju temperatura przekroczyła 34 stopnie. Jutro będzie jeszcze gorącej i upał obejmie niemal cały kraj. Niż, który znajduje się między Szkocją a Islandią wraz z wyżem, który rozbudowuje się nad naszym krajem, sprowadza do naszego kraju bardzo gorącą masę powietrza z południowego zachodu.  Z uwagi...Pogoda to nasz żywioł
razy otworzono stronę