Długoterminowe prognozy modeli ECMWF oraz GFS wskazują na ochłodzenie około piątku i soboty, a w niedziele 1 listopada, powinno zacząć napływać ciepłe powietrze z południowego zachodu Europy.

Niże znad Atlantyku będą sprowadzać ciepłe powietrze nad nasz kontynent

Na powyższej mapie modelu ECMWF widoczny jest silny napływ powietrza z południowego zachodu, a wszystko przez aktywną cyrkulację strefową, która po chwilowym osłabnięciu w 2. dekadzie października, ponownie stała się bardzo aktywna. Termin jest jeszcze dość odległy i wiele będzie zależeć od dynamiki przemieszczania się niżów atlantyckich. Przyśpieszenie lub opóźnienie ich wędrówki, może dać różnice w temperaturze nawet o 10 stopni. Gdy opóźni się wejście ciepłego powietrza temperatury mogą nie przekraczać 10 stopni. Wcześniejsze wejście ciepłego powietrza sprawi, że temperatury mogą osiągać 15-20 stopni w większości kraju. Na chwilę obecną modele widzą chłodną wschodnią połowę kraju oraz bardzo ciepłą zachodnią, gdzie temperatury mogłyby osiągać 17-18 stopni.

Zachód Europy w cieple, w tym zachodnia Polska
Model GFS podobnie jak ECMWF wskazują na cieplejszą zachodnią część kraju i chłodniejszą wschodnią, gdzie będzie około 7-8 stopni, poza tym od 10-17°C.
Noc z soboty na niedziele na wschodzie dość chłodna, temperatury bliskie 0 stopni, możliwe będą lokalne przymrozki

Nad naszą częścią Europy prawdopodobnie rozbuduje się wyż, dzięki czemu jest szansa na sporo słońca. Z uwagi na to, że mamy jesień i pod wyżami lubią się tworzyć mgły i chmury Stratus, może się okazać, że wiele rejonów będzie miało pogodę podobną do dzisiejszej, czyli dużo mgieł i niskich chmur.

Około środy czwartku podamy już bardziej dokładne prognozy na okres Wszystkich Świętych.

https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2020/10/1-listopad.png?fit=768%2C512&ssl=1https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2020/10/1-listopad.png?resize=150%2C150&ssl=1krzychoPrognoza pogodyPrognoza średnioterminowaDługoterminowe prognozy modeli ECMWF oraz GFS wskazują na ochłodzenie około piątku i soboty, a w niedziele 1 listopada, powinno zacząć napływać ciepłe powietrze z południowego zachodu Europy. Niże znad Atlantyku będą sprowadzać ciepłe powietrze nad nasz kontynent Na powyższej mapie modelu ECMWF widoczny jest ...Pogoda to nasz żywioł
razy otworzono stronę