Zjawiska optyczne
Halo
Tęczowobarwne i białe pierścienie wokół słońca i księżyca powstające przy załamywaniu światła przez unoszące się kryształki lodu w chmurach Ci lub Cs.
Słońca poboczne
Jasne plamy świetlne ukazujące się na chmurach po obu stronach słońca powstające przez załamanie światła na kryształkach lodu w chmurach pierzastych, głównie Cs.
Słup świetlny
Biała pionowa lub przerywana smuga światła przechodząca przez słońce lub księżyc. Powstaje przez załamanie światła na opadających kryształkach lodu przeważnie w Cs.
Łuk okołozenitalny
Ma postać ćwierci okręgu, odwróconej tęczy. Powstaje gdy słońce jest poniżej 32,2 stopni nad horyzontem, a szczególnie dobrze widoczne gdy znajduje się poniżej 22 stopni. Promienie załamują się na płytkach lodu ułożonych prawie poziomo w chmurze. Zwane czasem „uśmiechem chmury”.
Wieniec
Jeden lub kilka barwnych pierścieni otaczających słońce lub księżyc prześwitujące przez cienkie chmury warstwowe lub średniego piętra jak Ac.
Iryzacja
Interferencja światła wywołana przy przechodzeniu promieni świetlnych przez krople wody o jednakowej wielkości, które ulegają załamaniu, a nie przejściu po tej samej linii. Może mieć nieregularne formy w barwach zieleni, różu, podobne do wnętrza muszli perłowej.
Gloria
Odbijanie i uginanie promieni słonecznych padających na chmury zbudowane z jednakowych kropli wody. Mają wygląd barwnych pierścieni wokół cienia rzucanego przez chmurę, mgłę a nawet rosę.
->Widmo Brockenu
W obrębie glorii w obszarze górskim obserwator widzi swój powiększony cień na leżącej niżej chmurze lub mgle. Otoczone zwykle tęczową obwódką.
Tęcza
Rozproszenie promieni słonecznych przez kropelki wody w postaci barwnego łuku. Widmo światła złożone z 7 kolorów podstawowych.
Promienie zmierzchowe
Rozproszone smugi światła słonecznego na pyłach, kurzu i kropelkach wody obecnych w dolnych warstwach atmosfery.
Błyskawica
Zjawisko świetlne towarzyszące wyładowaniu atmosferycznemu w chmurze Cb.
Zorza
Wielobarwne wstęgi, zasłony rozproszonego światła na wysokości 100 – 250 km w polarnych szerokościach geograficznych. Wywołane zderzanie szybko pędzące cząstki wiatru słonecznego zderzające się z cząsteczkami gazów występujących w atmosferze.