Temperatura o godz. 5:40.

W sobotnie popołudnie silniej powieje już w całym kraju, do około 50-60 km/h z kierunków zachodnich. Znajdujemy się pod wpływem silnego przepływu cyrkulacji strefowej, pomiędzy wyżem znad Wysp Brytyjskich, a zatoką górną znad zachodniej Rosji.

Wbrew wielu opiniom nie mamy w żadnym razie do czynienia z blokadą cyrkulacji, gdyż front polarny nie został rozerwany, a prąd strumieniowy jest bardzo silny. Kilka dni temu pisaliśmy, że cyrkulacja strefowa zmieni nieco trasę, gdyż w rejonie Azorów znajduje się odcięty niż górny, który przyblokował przepływ powietrza nad Atlantykiem, więc obrał on trasę bardziej na północ przez Labrador w Kanadzie i południową Grenlandię, skąd następnie kieruje się w rejon Bałtyku.

Temperatura po południu 28 października.

Dodatkowo powietrze będzie bardzo ciepłe w całym profilu troposfery, co doprowadzi do znacznego kontrastu nad Morzem Norweskim, zwłaszcza w górnej troposferze, czego skutkiem będzie rozwój dość głębokiego niżu, który w niedzielę wraz z niżami wtórnymi skieruje się nad Polskę. Prąd strumieniowy przebiega przez Polskę i jego trasa się nie zmieni. A wejście wyżu górnego nad północny Atlantyk, z uwagi na górną zatokę niżową nad Arktyką i Skandynawią, znacznie wzrośnie gradient ciśnienia, co wpłynie na wzrost prędkości prądu strumieniowego, nawet powyżej 300km/h.

 

Porywy wiatru przekraczające 75 km/h wieczorem w sobotę.

W okolicach Spitsbergenu znajduje się niż, po którego obrzeżach będą wędrować niże wtórne, nad Skandynawię oraz w rejon Europy Środkowej. Pierwszy z nich jutro po południu znajdzie się nad Zatoką Botnicką, a drugi będzie widoczny nad Morzem Norweskim będzie szybko pogłębiał się i przemieszczał nad Morze Północne, Danię, tak aby w niedzielny poranek znaleźć sie w północnej Polsce. Z uwagi, że największy gradient ciśnienia będzie obecny w zachodniej i południowej części niżu, to właśnie dlatego wichur można spodziewać się w południowej i zachodniej części kraju.

W tym momencie nad naszym krajem występuje sporo opadów, zwłaszcza w południowej połowie kraju, w ciągu nocy będą powoli ustępować.
Temperatura w nocy wyniesie od 0*C na północnym wschodzie, 2-4*C na wschodzie, 3-5*C na południu, 4-6*C w centrum, najcieplej będzie w zachodniej połowie kraju od 6 do 9 stopni.

 

Opady po południu 28 października.

Nad ranem do zachodniej Polski dotrą chmury związane z frontami i przyniosą opady deszczu, które w ciągu dnia będą wędrować na wschód kraju. Po południu w całym kraju rozwinie się konwekcja i będą występować przelotne opady deszczu.
Temperatura maksymalna wyniesie od 6-8 na wschodzie i południu, 8-9 w centrum i do nawet 10 na zachodzie i Pomorzu.

Na północy i na zachodzie będzie silnie wiać, nad Bałtykiem nawet do 80 km/h.

markPrognoza krótkoterminowaW sobotnie popołudnie silniej powieje już w całym kraju, do około 50-60 km/h z kierunków zachodnich. Znajdujemy się pod wpływem silnego przepływu cyrkulacji strefowej, pomiędzy wyżem znad Wysp Brytyjskich, a zatoką górną znad zachodniej Rosji. Wbrew wielu opiniom nie mamy w żadnym razie do czynienia z blokadą cyrkulacji, gdyż front...Pogoda to nasz żywioł
razy otworzono stronę