Przed nami ostatnia niedziela października i po raz kolejny zmianimy czas środkowoeuropejski letni na zimowy CET (UTC+1:00). Oficjalnie 29 X o 3:00 przesuwamy zegary na godz. 2:00. Czy robimy to po raz ostatni?

W większości krajów Unii Europejskiej obowiązuje wspólna strefa czasowa, co przy rozciągłości równoleżnikowej przysparza różnic we wschodach i zachodach Słońca. Źródło: pl.wikipedia.org

W listopadzie mamy dowiedzieć się o dalszych losach projektu, który ma ustanowić czas środkowoeuropejski letni jako obowiązujący cały rok. Polscy politycy podjęli temat nawet na forum europejskim, aby nie tylko nasz kraj znalazł się we wspólnej strefie czasowej zimą. Pomysł zyskuje coraz większe poparcie członków Parlamentu Europejskiego, choć obecnie jest niezgodny z niezgodne z unijną dyrektywą z 2001 roku i specjaliści wspominają o kosztach przeprogramowania systemów informatycznych. 

Chociaż to czas CET odpowiada czasowi słonecznemu na południku 15°E (przebiega od Rewala po Zgorzelec) to nasze organizmy nie odczuwają przesunięcia wobec południa słonecznego jaki występuje w czasie letnim. Właściwie większość naszej aktywności zachodzi w drugiej połowie dnia, więc zmiany mają nam zapewnić dłuższe widne popołudnia. Negatywne skutki dla naszego zdrowia, jak i samej gospodarki ma bowiem sam fakt dwukrotnego przesuwania zegarów w ciągu roku. Przeciwnicy oponują jednak za jasnymi porankami przed 8:00 lub bardziej odpowiadacym naszemu położeniu geograficznemu czasowi CET. W tej kwestii trudno, aby wszyscy byli zadowoleni.
Ze zmianami czasu w Polsce różnie bywało. Nieprzerwanie przechodzimy na czas letni od 1983 roku (w czasie trwania stanu wojennego w 1982 roku pozostano przy czasie zimowym). Do połowy lat 90. czas zimowy rozpoczynał się już pod koniec września (w 1985 roku już 15 września) i kończył wraz z końcem marca. Przy obecnych zasadach czas letni najwcześniej zaczyna obowiązywać 25 marca, a najpóźniej jest odwoływany 31 października (zależy w który dzień przypadnie ostatnia niedziela marca i października).
Póki co od jutra już po 16:10 będzie zachodzić słońce, ale wzejdzie ono ok. 6:30, a nie po 7:20 jak to miało miejsce dzisiaj. Pozostaniemy w czasie zimowym do 25 marca 2018 r., kiedy być może będzie już wiadomo, czy przestawiamy czas po raz ostatni.
markCiekawostkizmiana czasuPrzed nami ostatnia niedziela października i po raz kolejny zmianimy czas środkowoeuropejski letni na zimowy CET (UTC+1:00). Oficjalnie 29 X o 3:00 przesuwamy zegary na godz. 2:00. Czy robimy to po raz ostatni? W listopadzie mamy dowiedzieć się o dalszych losach projektu, który ma ustanowić czas środkowoeuropejski letni jako obowiązujący...Pogoda to nasz żywioł
razy otworzono stronę