Sobota przyniesie przyjemniejszą pogodę, szczególnie na południu i zachodzie kraju. Wszystko to za sprawą niewielkiego niżu wtórnego, którego centrum znajdzie się nad Morzem Północnym i wyżu znad Rumunii. Taki układ zaowocuje napływem cieplejszej masy powietrza z południowo-zachodniej Europy.

Rozkład ciśnienia nad Europą w dniu 4.11.2017

Jednak zanim to się stanie, czeka nas chłodniejsza noc, zwłaszcza na południu i wschodzie kraju gdzie spodziewamy się przymrozków do -1, -2 stopni. W strefie zachmurzenia temperatura będzie wyższa do 4-5 stopni. Takie wartości mogą zarejestrować termometry na Pomorzu, zachodzie kraju oraz na krańcach południowo-wschodnich.

Temperatura minimalna

 

W ciągu dnia pogoda może okazać się niesprawiedliwa gdyż nasz model EMS przewiduje wystąpienie niskiego zachmurzenia oraz mgieł nad Polską północno-wschodnią. W tamtym regionie temperatura maksymalna miała by sięgnąć 4-5 stopni. W pozostałej części kraju wskazania termometrów będą znacznie wyższe, na południu i południowym zachodzie dzięki efektowi fenowemu temperatura wyniesie 13-14 stopni. Tam gdzie wiatr fenowy nie będzie podnosił temperatury, termometry wskażą 10-11 stopni. Co ciekawe modele nie są zgodne w kwestii stratusa. Część z nich rozgania chmury za co za tym idzie podnosi temperaturę na północnym wschodzie.

Temperatura maksymalna
Temperatura maksymalna w przypadku ustąpienia zachmurzenia

Opadów możemy się spodziewać tylko w strefie niskiego zachmurzenia i będzie to jedynie mżawka. Po za tym bez opadów.

Chwilowy opad deszczu

Wiatr słaby, do umiarkowanego z sektorów południowych. W górach i na terenach podgórskich może być on silniejszy, w porywach do 60 km/h. Po południu prędkość wiatru zacznie narastać.

Wiatr średni na wysokości 10 m podany w m/s

 

Niedziela może się okazać jeszcze cieplejszym dniem niż sobota. Czeka nas zatem ciepły i przyjemny weekend. W większości kraju pogoda będzie zachęcać do spacerów i innych aktywności fizyczny.

https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2017/11/thetae850x_25-1.png?fit=1024%2C768&ssl=1https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2017/11/thetae850x_25-1.png?resize=150%2C150&ssl=1morz3Prognoza krótkoterminowaPrognoza pogodyciepło,pogoda,prognoza,słońce,weather,weekendSobota przyniesie przyjemniejszą pogodę, szczególnie na południu i zachodzie kraju. Wszystko to za sprawą niewielkiego niżu wtórnego, którego centrum znajdzie się nad Morzem Północnym i wyżu znad Rumunii. Taki układ zaowocuje napływem cieplejszej masy powietrza z południowo-zachodniej Europy. Jednak zanim to się stanie, czeka nas chłodniejsza noc, zwłaszcza na południu...Pogoda to nasz żywioł
razy otworzono stronę