Znajdowaliśmy się dziś  pod wpływem górnej zatoki niskiego ciśnienia w zimnym powietrzu, które napłynęło do nas z północnego zachodu. W wielu miejscach występowały opady śniegu i powstała nawet na krótko cienka pokrywa śnieżna.

Na Atlantyku widoczny jest układ niżowy, który powoli przesuwa się w kierunku Europy.

Już w nocy rozpocznie sie przebudowa pola geopotencjału, zatoka górna będzie odsuwać się na wschód, a jednocześnie nad północnym Atlantykiem powstanie grzbiet geopotencjału który sięgnie aż nad północna Grenlandię. Jednak zostanie szybko on odcięty i to wystarczy, by uformował się w rejonie Grenlandii silny wyż, który współpracując z zatoką górna nad Skandynawią skieruje szerokim strumieniem bardzo zimne powietrze znad Arktyki, daleko na  Atlantyk aż w rejon Azorów. Dzięki temu  niż znad Atlantyku znacznie się pogłębi przemieści nad Wyspy Brytyjskie, a następnie nad Skandynawię,  a do Europy Zachodniej i Środkowej napłynie bardzo ciepłe powietrze z południowego zachodu.

Nad Atlantyk będzie spływać bardzo zimne powietrze arktyczne, nad kontynent napłynie bardzo ciepłe powietrze.

Jutro nad zachodnia Polskę wkroczy  front ciepły, który powoli będzie wędrował w głąb kraju.

Noc będzie pochmurna w południowej cześci kraju i tam mogą występować opady śniegu i deszczu.

Tam gdzie będzie więcej chmur, czyli w południowo-zachodniej i częściowo południowej Polsce temperatura wyniesie od 0 do plus 2*C. W pozostałej części kraju gdzie pojawią się rozpogodzenia i temperatura spadnie poniżej 0*C, miejscami nawet do minus 3-4 stopni.

 

Jutro na wschodzie kraju temperatura może nie wzrosnąć powyżej 0 stopni, a na zachodzie zaznaczy się już wpływ cieplejszego powietrza i tam temperatura może wzrosnąć do 6-7 stopni

 

W południowo-zachodniej części kraju będą występować opady deszczu, a w górach śniegu. Będą związane z frontem ciepłym niżu znad Wysp Brytyjskich. W północnej,  centralnej oraz wschodniej Polsce może być sporo chwil ze słońcem.

 

Wiatr będzie na ogół słaby z kierunków południowych.

 

Następna noc na zachodzie i południu już wyraźnie cieplejsza – około 3-7 stopni, na wschodzie i północnym wschodzie , będzie zimno, temperatura spadnie do minus 2 – 6 stopni.

 

W środę w zachodniej i południowej części kraju temperatury mogą sięgnąć 10 stopni, a nawet przekroczyć te wartość.

 

W czwartek nawet powyżej 15 stopni na Dolnym Śląsku.

 

Piątek, to już dość odległy termin i istnieje możliwość, że będzie to ostatni ciepły dzień. Jak na razie modele wskazują, że dopiero w sobotę miałoby wkroczyć ochłodzenie.

 

krzychoPrognoza pogodyPrognoza średnioterminowaZnajdowaliśmy się dziś  pod wpływem górnej zatoki niskiego ciśnienia w zimnym powietrzu, które napłynęło do nas z północnego zachodu. W wielu miejscach występowały opady śniegu i powstała nawet na krótko cienka pokrywa śnieżna. Już w nocy rozpocznie sie przebudowa pola geopotencjału, zatoka górna będzie odsuwać się na wschód, a jednocześnie...Pogoda to nasz żywioł
razy otworzono stronę