Miasto Nadziei, sztuczna konstrukcja wyrastająca z wód oceanu. Źródło: newscientist.com

/5/ Malediwy

Na ten oceaniczny kraj w Azji Południowej składa się 1190 wysp. Wydaje się to dużo, ale są one położone na 2 metrach nad poziomem morza.
Jeśli poziom morza będzie się dalej podnosił to państwo to zniknie w końcu z map świata. Jest to wskaźnikowe miejsce, gdzie ocieplanie klimatu wpływa również na blednięcie rafy koralowej.
Były prezydent wysp, Mohamed Nasheed, w 2008 roku nawoływał do nabywania posiadłości w innych wyżej położonych lokalizacjach, aby uchronić się przed nieuniknionymi konsekwencjami zalewania gruntu przez ocean. Obecne władze skupiają się na propagowaniu problemu wśród społeczności międzynarodowej i wspieraniu projektów geoinżynieryjnych.
Najnowszą strategia jest wykupywanie wyżej położonych wysp, właściwe ich zagospodarowanie, umocnienie, a nawet tworzenie sztucznych powierzchni wyspowych. Te obszary mają służyć w warunkach alarmowych do relokacji ludności z niżej położonych terenów.
Przykładem takiej sztucznej wyspy jest Hulhumale i wybudowana na niej City of Hope (Miasto Nadziei). Utworzyła je państwowa firma, która nawiozła piasek z sąsiednich atoli na płytką rafę otaczającą pierwotną lagunę. Zabezpieczona została 3-metrowym murem wysuniętym ponad poziom morza, który przewyższa najwyższe partie naturalnych wysp (siegające najwyżej 2,5 metra). Wciąż całość wygląda jak wielki plac budowy z zalegającami w różnych lokalizacjach wydmami piasku, ale do 2023 roku skonstruowana osada ma pomieścić 130 000 mieszkańców).
Osiem takich wysp już zbudowano, w planach są kolejne trzy. Ocenia się, że w ciągu 4 tygodni można w ten sposób przygotować około 24 hektarów ziemi. Trzeba w tym czasie sprowadzić statek z pogłębiarką, zaciągnąć piasek i wypompować go na płycizny. Do stabilizacji całego przedsięwzięcia potrzebne są kolejne tygodnia utwardzania i nawożenia bloków skalnych. Największym jednak problemem pozostają pieniędze.
Tekst w oparciu o artykuł z New Scientist (20 marca 2017) – tutaj
markCiekawostkiglobalne ocieplenie,malediwy,sztuczne wyspy/5/ Malediwy Na ten oceaniczny kraj w Azji Południowej składa się 1190 wysp. Wydaje się to dużo, ale są one położone na 2 metrach nad poziomem morza. Jeśli poziom morza będzie się dalej podnosił to państwo to zniknie w końcu z map świata. Jest to wskaźnikowe miejsce, gdzie ocieplanie klimatu wpływa...Pogoda to nasz żywioł
razy otworzono stronę