Mieliśmy dziś zimowy dzień w wielu miejscach z mrozem i opadami śniegu. Jednak dni zimy są już policzone.

Jak wspominaliśmy wczoraj do Polski  przejściowo napłynęło zimne powietrze znad Rosji, dzięki czemu dziś rano temperatura   miejscami na północnym wschodzie spadła poniżej -10. Nad Białorusią  rozwija się wyż, który przyniesie rozpogodzenia i  nocne spadki temperatury  do minus kilkunastu stopni we wschodniej części kraju.  Na Atlantyku znajduje się rozległy niż, który nadal się pogłębia i stopniowo przemieszcza na wschód, jutro popołudniu ciśnienie w jego centrum spadnie poniżej 960 hPa. Po swoich południowych obrzeżach transportuje on  dużą porcje ciepłego  powietrza, która około środy dotrze do nas.   Wyż znad Białorusi oraz drugi widoczny  w okolicach Hiszpanii połącza się, w wyniku czego  około wtorku powstanie długi pomost wyżowy ciągnący się od niemal wschodnich wybrzeży USA, przez Wyspy Azorskie na Atlantyku, półwysep Iberyjski, Morze Śródziemne, Bałkany dalej nad Rosję, gdzie będzie łączył się z wyżem syberyjskim.  Z kolei rozległy niż atlantycki z centrum nad Morzem Norweskim, który swoim zasięgiem obejmie cały Północny  Atlantyk, Wyspy Brytyjskie  część Środkowej Europy  oraz całą północna Europę. Wraz z wyżem utworzą  długi na wiele tysięcy kilometrów pas dla napływu ciepłego powietrza z południowego zachodu, które dotrze aż nad Środkową Syberię. Dzięki  wyżom  znad południowej Europy, południe naszego kraju może liczyć na ciepłe i słoneczne dni od środy.

W obecnej chwili opady śniegu występują w Małopolsce oraz na Podkarpaciu, w ciągu nocy będą one zanikać . W całym kraju będą pojawiać się przejaśnienia i rozpogodzenia, które będą sprzyjać spadkom temperatury.

Na wschodzie oraz  w centrum kraju możliwe  są spadki poniżej  -10, miejscami do -12-13 stopni. W pasie od Pomorze przez Wielkopolskę, Łódzkie i Małopolskę  od -5 do -8. Najcieplej w pasie o  Górnego Śląska po  Ziemie Lubuską od -2  do -4.
Jutro w ciągu dnia pojawi się dużo pogodnego nieba i nigdzie nie powinno padać, jedynie lokalnie możliwe będą słabe  przelotne opady śniegu.
Na południowym zachodzie i zachodzie kraju temperatura wzrośnie powyżej 0, im dalej na wschód tym chłodniej,  w województwach południowych -2 -4 w centrum i na Lubelszczyźnie -4 -6,  najzimniej na północy  od -6 do- 9.
Będzie wiał słaby wiatr z południowego- wschodu.
krzychoPrognoza krótkoterminowaPrognoza pogodyMieliśmy dziś zimowy dzień w wielu miejscach z mrozem i opadami śniegu. Jednak dni zimy są już policzone. W obecnej chwili opady śniegu występują w Małopolsce oraz na Podkarpaciu, w ciągu nocy będą one zanikać . W całym kraju będą pojawiać się przejaśnienia i rozpogodzenia, które będą sprzyjać spadkom temperatury.Pogoda to nasz żywioł
razy otworzono stronę