Zdjęcia: wikipedia.pl

Zmiany klimatu jakie dokonują się na naszych oczach mogą mieć większy wpływ na nasze zdrowie niż możemy się spodziewać. Scientific Reports przedstawia wyniki brytyjskich i kanadyjskich klimatologów, którzy za podwojenie się liczby hospitalizowanych dzieci z powodu krzywicy w ostatnich dwóch dekadach winią wyraźny wzrost zachmurzenia jaki odnotowano w tym czasie nad Wyspami Brytyjskimi.

Promieniowanie słoneczne jest nam niezbędne, aby z prowitaminy D obecnej w naszej skórze mogło dojść do syntezy właściwiej witaminy D, która z kolei jest niezbędna dla prawidłowej budowy układu kostnego i odpornościowego.  Dziennie latem nasza skóra potrzebuje ok. 13 – 15 minut kontaktu ze słońcem, w trakcie miesiąca minimum 6 godzin. Od października do kwietnia skuteczne opalanie się nie wchodzi w grę, więc powinniśmy stosować gotowe preparaty z tą witaminą.

Jednak w Wielkiej Brytanii nawet latem na tyle brakuje słońca, że może to wywoływać krzywicę u najmłodszych (zwaną zresztą od XIX wieku angielską chorobą). Klimatolodzy wskazują na 60-80 – letni rytm wahań zachmurzenia wynikający ze zmian temperatury wód północnego Atlantyku. Od połowy lat 90. część oceanu sąsiadująca z Wyspami stała się cieplejsza – latem intensywnie paruje, co wzmacnia konwekcję, która zabiera Brytyjczykom bezpośredni dostęp do promieni słonecznych. Częstsze pojawianie sie niżowej aury ma jeszcze potrwać tam dwie, trzy dekady, co powinni wziąć pod uwagę lekarze w stosowaniu odpowiedniej terapii łagodzącej skutki niedoboru słońca.

 

Więcej na ten temat w styczniowym numerze 'Wiedzy i Życia’.

markCiekawostkikrzywica,usłonecznienie,zachmurzenie,zmiany klimatuZmiany klimatu jakie dokonują się na naszych oczach mogą mieć większy wpływ na nasze zdrowie niż możemy się spodziewać. Scientific Reports przedstawia wyniki brytyjskich i kanadyjskich klimatologów, którzy za podwojenie się liczby hospitalizowanych dzieci z powodu krzywicy w ostatnich dwóch dekadach winią wyraźny wzrost zachmurzenia jaki odnotowano w tym czasie nad...Pogoda to nasz żywioł
razy otworzono stronę