Po dwóch dniach uspokojenia  w pogodzie nad Europą ponownie w najbliższym czasie zrobi się dynamicznie i przede wszystkim napłynie kolejna porcja bardzo ciepłego powietrza z zachodu.

Znajdowaliśmy dziś w strefie chłodnego frontu atmosferycznego, który przynosił opady deszczu w centralnym pasie Polski. Tymczasem nad Europą Zachodnią oraz Południową i częściowo Polską dominuje rozległy układ wyżowy, ciągnący się od Azorów, aż po Ural. Jutro w jego położeniu nie zajdą większe zmiany. Po północnych obrzeżach wyżu znad Atlantyku nad Bałtyk będą wędrować układy niżowe wraz z frontami atmosferycznymi. Jutro front ciepły znad nowo powstałego niżu znad Szkocji wkroczy nad Polskę (strzałka), a za nim od zachodu zacznie napływać cieplejsze powietrze, które w poniedziałek obejmie już cały kraj.

Dziś w nocy słabe opady deszczu wystąpią  na południu, a strefa silniejszych opadów wkroczy nad północno-zachodnią Polskę.

Niedziela

Nad zachodnią cześć kraju dotrze już cieplejsze powietrze i w całym kraju można spodziewać się opadów deszczu. Wzrośnie również prędkość wiatru, co pomoże rozwiać smog, zwłaszcza w południowej Polsce, choć dopiero w poniedziałek smog zniknie całkowicie.

Jutro na wschodzie będzie jeszcze chłodno, od 1 do 3 stopni, natomiast na zachodzie i południu temperatura wzrośnie do 8-10 stopni. Noc z poniedziałku na wtorek bardzo ciepła na zachodzie kraju, gdzie może być około 7-10 stopni w środku nocy, na wschodzie około 2 stopni.

 

Poniedziałek

Południe i zachód kraju poczują przedsmak wiosny, gdyż termometry mogą pokazać nawet 11-13 stopni.

Cała zachodnia i południowa Polska w poniedziałek może liczyć na temperatury powyżej 10 stopni, nawet na wschodzie temperatura może wzrosnąć do 6-8 stopni. Jedynie na północnym wschodzie maksymalnie od 2 do 4*C, w centrum do 10 stopni, podobnie na północy. W nocy nad północną Polskę wkroczy front chłodny,  za którym napłynie chłodne powietrze z północnego Atlantyku.
Ocieplenie odbywać się będzie w bliskiej odległości ośrodków niżowych, przez co w centralnej i północnej Polsce wystąpi sporo opadów deszczu.  Niestety w poniedziałek również będzie sporo padać,  szanse na przejaśnienia będą możliwe na południu i zachodzie kraju.
W poniedziałek niż znad Szkocji przemieści się nad Bałtyk, wskutek czego zagęści się gradient nad Polską i wzrośnie prędkość południo-zachodniego wiatru. Porywy w głębi kraju mogą osiągać 60-70 km/h, natomiast nad samym morzem nawet 100 km/h.

Nocą z poniedziałku na wtorek przez nasz kraj będzie wędrował chłodny front, który będzie wypierał ciepłe powietrze na południowy wschód. We wtorek temperatury  będą niższe, ale nadal dodatnie.

Wtorek to będzie kolejny ciepły dzień, na południu temperatura osiągnie od 4 do 6 stopni. Chłodniej będzie na wschodzie – około 2-3 stopni – i tam możliwe będą przelotne opady śniegu.

Na północy i wschodzie utrzyma się silny wiatr w porywach do 70 km/h.

Niestety dalszy horyzont prognoz to jedna wielka niewiadoma, gdyż modele numeryczne nie są stabilne. Pewne jest, że się ochłodzi i temperatura spadną w okolice 0*C, ale nie wiadomo na jak długo. Dużo będzie zależeć od wędrówki niżów znad Atlantyku. Gdy wejdą szybko nad Europę to wypchną chłód znad naszej cześć kontynentu. Jeśli natomiast, układy niżowe będą się spóźniać, wtedy będzie szansa na spływ chłodniejszego powietrza z północnego wschodu i dojdzie do powstania blokady wyżowej, która blokowałaby wędrówkę niżów z ciepłym powietrzem – kierowałyby się one wtedy na północ. W takiej sytuacji w Europie Środkowej na nieco dłużej zagościłaby zima.

 

 

https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2018/01/T2M_56-pon.png?fit=1024%2C768&ssl=1https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2018/01/T2M_56-pon.png?resize=150%2C150&ssl=1krzychoPrognoza krótkoterminowaPrognoza pogodyprognoza pogodyPo dwóch dniach uspokojenia  w pogodzie nad Europą ponownie w najbliższym czasie zrobi się dynamicznie i przede wszystkim napłynie kolejna porcja bardzo ciepłego powietrza z zachodu. Dziś w nocy słabe opady deszczu wystąpią  na południu, a strefa silniejszych opadów wkroczy nad północno-zachodnią Polskę. Niedziela Nad zachodnią cześć kraju dotrze już cieplejsze powietrze i...Pogoda to nasz żywioł
razy otworzono stronę