Kiedy na południu Europy układy wyżowe to Polska znajduje się na ścieżce wędrówki kolejnych atlantyckich niżów, które przeuwają się po obrzeżach obszaru wysokiego ciśnienia. Obecnie na wschód Europy odchodzą opady deszczu związane z wtórnym niżem znad Skandynawii. Następny jendak niż znad Szkocji przesunie się szybko jutro nad Bałtyk, a nasz kraj dostanie się w strefę jego frontów. Tak jak wczoraj pisaliśmy, odczujemy to zwłaszcza w poniedziałek po bardzo wysokich jak na styczeń temperaturach, przekraczających na zachodzie i południu 10 stopni.

W poniedzialek Polska znajdzie się w ciepłym wycinku ośrodka niżowego znad Bałtyku, który przyniesie znaczne wzrosty temperatur, zwłaszcza na południowym zachodzie.

Oznacza to też oczywiście silniejszy wiatr (do 70 km/h), który zresztą już dzisiaj się nasili (nad morzem ma wiać w porywach 8 w skali B) i przynajmniej oczyści powietrze z zanieczyszczeń.

Po przejściu frontu chłodnego temperatury spadną, ale nadal będą dodatnie. W połowie tygodnia i pod jego koniec kolejne układy niżowe mają wpływać na dynamikę w naszej pogodzie. Ma być to okres ciepły ponad normę, bo model GFS na razie dla niedzieli 4 lutego pokazuje znów ponad 10*C na zachodzie. Wygląda więc na to, że wczesne prognozy o powrocie większych mrozów z początkiem lutego mogą przynajmniej ulec opóźnieniu w realizacji.

https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2018/01/TEMPERATURA-MAKSYMALNA-27-I-2018.jpg?fit=1024%2C963&ssl=1https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2018/01/TEMPERATURA-MAKSYMALNA-27-I-2018.jpg?resize=150%2C150&ssl=1markSytuacja obecnaKiedy na południu Europy układy wyżowe to Polska znajduje się na ścieżce wędrówki kolejnych atlantyckich niżów, które przeuwają się po obrzeżach obszaru wysokiego ciśnienia. Obecnie na wschód Europy odchodzą opady deszczu związane z wtórnym niżem znad Skandynawii. Następny jendak niż znad Szkocji przesunie się szybko jutro nad Bałtyk, a...Pogoda to nasz żywioł
razy otworzono stronę