W nadchodzącym tygodniu czeka nas spore ochłodzenie, a wszystko za sprawą rozległego wyżu jaki rozbuduje  się nad północna częścią Europy.

Wyż po swoich wschodnich i południowych obrzeżach będzie ściągał zimne powietrze znad Syberii i częściowo Arktyki.

Z północnego wschodu będzie płynąć bardzo zimne powietrze, sięgnie ono nawet wybrzeży Atlantyku.

Nad Morzem Śródziemnym powstanie niż, który wspomoże transport zimnego powietrza na zachód i południe Europy, jednocześnie  będzie wędrował nad Bałkany i Ukrainę. Przyniesie on opady śniegu w południowej i wschodniej Polsce. Taki scenariusz widzi model GFS, tymczasem ECMWF opóźnia wejście dużego chłodu. Jednocześnie  według jego prognozy ma być znacznie ostrzejsze, temperatura na wys. 850 hPa może wynosić od -20 do -23 stopni.

Według  modelu ECMWF wejście chłodu nieco się opóźni, ale będzie głębsze, temperatura na wysokości  około 1,5 km nad ziemią wahałaby się w granicach -20-23 stopni.

Jest jeszcze jedna istotna różnica pomiędzy  tymi  modelami,  GFS daje dość sporo opadów śniegu, natomiast ECMWF suchy mróz.

Oba są zgodne co do jednego, że będzie zimno. W niektórych rejonach temperatura maksymalna w ciągu dnia może wynosić około -10 stopni, zwłaszcza we wschodniej części kraju. Nocami może spadać do minus 20. W przypadku  sprawdzenia się scenariusza modelu ECMWF temperatura mogłaby spadać lokalnie do minus 25 stopni.

 

 

krzychoPrognoza pogodyPrognoza średnioterminowaW nadchodzącym tygodniu czeka nas spore ochłodzenie, a wszystko za sprawą rozległego wyżu jaki rozbuduje  się nad północna częścią Europy. Wyż po swoich wschodnich i południowych obrzeżach będzie ściągał zimne powietrze znad Syberii i częściowo Arktyki. Nad Morzem Śródziemnym powstanie niż, który wspomoże transport zimnego powietrza na zachód i południe Europy,...Pogoda to nasz żywioł
razy otworzono stronę