Po ostatnich dość ciepłych dniach czeka nas jeszcze większe ocieplenie. Obecnie nad południowa część kraju wkroczył front ciepły, który w ciągu nocy będzie wędrował na północ.

Na południu kraju niektóre   stacje meteorologiczne o godzinie 20  notowały około  10 stopni, w Bogatyni nawet 12.

Jutro cały kraj będzie już w ciepłej masie powietrza jakie sprowadzi do nas rozległy niż z centrum nad Zatoka Biskajską.

Zimne powietrze   będzie powoli wypierane na północ, w Skandynawii i Rosji w dalszym ciągu panuje zimowa pogoda ze śniegiem i mrozem, w najbliższych dniach sytuacja niewiele się zmieni. Tymczasem zachodnia, południowa i środkowa część kontynentu znajdzie się w zasięgu bardzo ciepłego powietrze, i temperatury przekroczą 15 stopni, a miejscami osiągną nawet 20.

Jutro czeka nas bardzo  ciepły dzień, poza regionami połnocno wschodnimi, gdzie temperatura będzie wahać się od 2 do 5 stopni, na południowym zachodzie nawet 17 stopni.
Noc z niedzieli na poniedziałek ma być bardzo ciepła na południu kraju, od 4 do 8 stopni.
W poniedziałek niż znad zachodniej Europy przesunie się nad Niemcy  i sprowadzi do nas chmury oraz opady deszczu.

Na początku tygodnia pogoda popsuje się za sprawą niżu, który zbliży się do zachodnich granic naszego kraju, przyniesie więcej chmur oraz miejscami opady deszczu, będzie jednak dalej ciepło.

W poniedziałek na południu oraz w centrum możliwy wzrost temperatury powyżej 15 stopni.

W poniedziałek nadal pokrzywdzona będzie północna cześć Polski , gdzie będzie najchłodniej i temperatury nie przekroczą 10 stopni.

We wtorek  nadal będzie ciepło,  na południu kraju znów można liczyć na 15 stopni, a na północy możliwe przekroczenie 10 stopni.

Od 2 dni prognozy modeli prognozują możliwość dużego ochłodzenia pod koniec przyszłego tygodnia.

Co istotne  w terminie realnych prognoz około 120 godzin do przodu, nad Skandynawie zacznie spływać bardzo zimne powietrze.

Model Ecmwf prognozuje spływ  bardzo zimnego powietrza nad Skandynawię począwszy od  środy.

Odległe terminy prognoz sugerują wtargniecie chłodu również do Polski. Przy czym jest to bardzo odległy termin, więc wszystko będzie zależeć od detali. Miejmy nadzieje, że do takiej sytuacji nie dojdzie i ciepło się utrzyma. Więcej o ewentualnym ochłodzeniu napiszemy jutro po kolejnych aktualizacjach modeli.

 

 

 

krzychoPrognoza krótkoterminowaPrognoza pogodyPo ostatnich dość ciepłych dniach czeka nas jeszcze większe ocieplenie. Obecnie nad południowa część kraju wkroczył front ciepły, który w ciągu nocy będzie wędrował na północ. Na południu kraju niektóre   stacje meteorologiczne o godzinie 20  notowały około  10 stopni, w Bogatyni nawet 12. Zimne powietrze   będzie powoli wypierane na północ, w...Pogoda to nasz żywioł
razy otworzono stronę