W pierwszym kwartale w 2018 roku najbardziej kosztowną katastrofą naturalną okazała się być susza. Dotknięte nią zostały Argentyna i Urugwaj. Poważniejsze straty wywołał także atak zimy w USA na początku marca.

Styczeń-marzec susza, Urugwaj i Argentyna

 

Wyschnięte uprawy kukurydzy w Argentynie. Źródło http://en.mercopress.com

 

Jedna z największych w historii susz rozpoczęła się jeszcze w ubiegłym roku. Jednak dopiero teraz jej skutki najbardziej dały się we znaki. Straty w Argentynie oszacowano na 3,4 mld USD, co przekłada się na 0,5% produktu narodowego brutto. W Urugwaju straty wynosiły 500 mln USD. W związku z czym susza doprowadziła do licznych działań państwa na poziomie rządowym.

 

 

Na wieści o suszy w Argentynie jako jednego z największych producentów kukurydzy na świecie, zareagowały światowe rynki. Ceny kukurydzy wzrastają od początku roku. Podobnie sprawa przedstawia się ze śrutą sojową.

 

Ceny kukurydzy za buszel. Źródło https://www.bankier.pl/inwestowanie/profile/quote.html?symbol=KUKURYDZA

 

Ceny śruty sojowej za tonę. Źródło https://www.agrolok.pl/notowania/notowania-sruty-sojowej.htm

 

29 stycznia-9 luty powódź, Boliwia i Argentyna

 

Źródło http://santiagotimes.cl

 

W porównaniu do centralnych i wschodnich regionów Argentyny, jej północna część  – łącznie z graniczącą Boliwią –  zmagała się z burzami, które przyniosły ze sobą gwałtowne ulewy. Doprowadziły one do powstania tzw. powodzi błyskawicznych. W Presidencia Roque Sáenz Peña spadło 290 mm deszczu w  ciągu 24 godzin. Straty oszacowano na około 140 mln USD.

6 luty trzęsienie ziemi, Tajwan

 

 

Trzęsienie ziemi u wybrzeża Tajwanu o sile 6,4 w skali Richtera wystąpiło około 23:50 czasu lokalnego. Zginęło 17 osób, a straty materialne oszacowano na ponad 100 mln USD.

 

9-20 luty Cyklon Gita, Tonga, Fudżi, Samoa, Nowa Zelandia

 

Zniszczona infrastruktura na wyspach Tonga. Źródło https://www.radionz.co.nz

 

Najsilniejszy cyklon tropikalny mijającego sezonu 2017-2018 na południowym Pacyfiku. Ciśnienie spadło do 927 hPa a prędkość 1-minutowa maksymalna wyniosła 230 km/h. Cyklon przyniósł najpierw wysokie opady  na wyspach Samoa i Samoa Amerykańskich. Niemniej jednak największe szkody odnotowano na wyspie Tonga, gdzie cyklon przeszedł 20 mil od wyspy z siłą czwartej kategorii. Był to najsilniejszy cyklon tropikalny na wyspie od 1982 roku. Gita przeszła także niecałe 40 mil od jednej z południowej wyspy Fidżi. Zanotowano huraganowy wiatr 126 km/h w porywach do 156 km/h. Obecność układu odczuły także Nowa Kaledonia i Nowa Zelandia, jednak że obyło się bez poważniejszych szkód. Ogółem suma strat wyniosła ponad 225 mln USD.

 

19-22 luty powódź, środkowe USA

 

Rzeka Ohio, zalewa Cincinnati. Źródło https://www.flickr.com/photos/5chw4r7z/

 

Wysokie sumy opadów połączone z topnieniem pokrywy śnieżnej doprowadziły do powstania powodzi błyskawicznych oraz wylania rzek. Najgorsza sytuacja panowała nad rzekami Ohio i St Josephs River. Straty wyceniono na ok 400 mln USD.

 

 

Luty-marzec powodzie, Indonezja

 

Obsunięcia ziemi związane z opadami. Źródło BPBD Bogor

 

W lutym powodzie nawiedziły Indonezję kilkukrotnie. Największe występowały najpierw 5-6 lutego, następnie 21-23 lutego. Przy czym ta w drugiej dekadzie była poważniejsza. Większe powodzie wystąpiły także w Indonezji w okresie 22-26 marca. W lutym najbardziej poszkodowaną wyspą była Jawa, natomiast w marcu -Sumatra.

 

23-27 luty niebezpieczna pogoda(tornada, silny wiatr), środkowe USA

 

24 lutego był jednym z najaktywniejszych dni w pierwszym kwartale roku na terenie USA, powstało wówczas 29 tornad.  Dodatkowo pojawiło się sporo raportów o silnym wietrze. Straty oceniono na 175 mln USD.

 

Obszar występowania niebezpiecznych zjawisk w USA 24 lutego. Źródło NOAA/NWC

 

23 luty-3 marca atak zimy, Europa

 

Atak zimy w Irlandii. Źródło https://www.facebook.com/michael.halpin.319

 

Zasypana Pampeluna w północnej Hiszpanii. Źródło https://weather.com/photos/news/2018-02-27-beast-from-the-east-snow-photos

 

Opady śniegu w Kijowie

 

W drugiej połowie lutego niemal całą Europę ogarnęła fala zimna. Skandynawia, środkowa i wschodnia Europa zmagały się z niskimi temperaturami. Natomiast opady śniegu stanowiły największy problem dla  Europy zachodniej, obszarów nadmorskich, gdzie dochodziło do powstania tak zwanego ”efektu jeziora” i Europy wschodniej. Straty w wyniku ataku zimy wyceniane są na kilkaset mln USD. Głownie z powodu wychłodzenia organizmu zginęło co najmniej 88 osób. Najwięcej w Polsce i Wielkiej Brytanii. Poniżej przebieg anomalii temperatury w Europie w dniach 24 luty – 3 marca.

 

Tygodniowa anomalia temperatury. Źródło NOAA/CPC
Przebieg pogody Casement Aerodrome w Irlandii. Źródło Ogimet
Przebieg pogody w Kijowie na Ukrainiei. Źródło Ogimet

 

25 luty i 4-8 marca, trzęsienie ziemi, Papua-Nowa Gwinea

 

Zniszczony budynek po trzęsieniu ziemi. Źródło https://www.youtube.com/watch?v=9m1Eqft4HK4

 

Papua-Nowa Gwinea jest dość aktywnym sejsmicznie regionem w obecnym roku. Najsilniejsze trzęsienie wystąpiło 25 lutego o sile 7,5 w skali Richtera. Straty wyceniono na 190 mln USD, a liczba ofiar sięgnęła 160 osób. Ponadto wstrząsy wtórne pochłonęły kolejne 40 osób, co łącznie dało niestety 200 ofiar śmiertelnych.

 

 

1-3 marca atak zimy, wschodnie USA

 

Fale w Scituate, Massachusetts. Źródło https://edition.cnn.com/2018/03/02/us/weather-bomb-cyclone/index.html

 

Zniszczona infrastruktura w Watertown, Massachusetts

 

Wschodnie wybrzeże USA nawiedziły dwa niebezpieczne ośrodki niżowe. Pierwszy z nich miał miejsce 1-3 marca przyniósł i wysokie sumy opadów deszczu, huraganowy wiatr i wysoką falę przybrzeżną. Opady śniegu wystąpiły dalej od wschodniego wybrzeża. Najtrudniejsza sytuacja panowała w okolicach miasta Boston. Najsilniejszy wiatr wystąpił w Wellfleet 156 km/h, w Nowym Jorku porywy osiągnęły  107 km/h, a w Bostonie 106 km/h.  Najgorsza jednak okazała się ponad metrowa fala przypływowa. W Portland była to dziesiąta najwyższa fala w historii pomiarów, a w Nantucket szósta. W Nowym Jorku fala przypływa osiągnęła ponad 60 cm. Kolei dużę opady śniegu wystąpiły w stanie New York. W kilku hrabstwach wysokość pokrywy śnieżnej przekroczyła 50 cm, a w niektórych miejscach osiągała maksymalnie metr. Straty ekonomiczne wyniosły ponad 2 mld USD.

 

 

7-8 marca atak zimy, wschodnie USA

 

Tydzień później na wschodnim wybrzeżu USA ponownie pojawił się wspomniany wcześniej drugi niebezpieczny układ niżowy. Tym razem najbardziej negatywnymi  z punktu widzenia gospodarki czynnikami niżu okazały się być duże opady śniegu połączone z silnym wiatrem. Kilka stacji odnotowały ponad 60 centymetrowy przyrost pokrywy śnieżnej. Maksymalną odnotowaną wartością było 91 cm w Woodford, w stanie Vermont. Straty w wyniku drugiego ataku zimy w marcu wyceniono na około 500 mld USD.

 

Jedna z większych fal śniegu w Portland na wschodnim wybrzeżu. Spadło około 40 cm śniegu.

 

W marcu na wschodnim wybrzeżu występowały jeszcze kolejne obfite opady śniegu.

 

 

3-5 marca niebezpieczna pogoda, Chiny

 

https://www.scmp.com/video/china/2135938/gale-force-winds-rip-roof-chinas-nanchang-changbei-airport

3-5 marca na dużym obszarze Chin wysokie sumy opadów połączone z burzami, spowodowały szkody oszacowane na prawie 150 mln USD. Zniszczeniu uległ budynek lotniska w Chanbei. Zanotowano liczne podtopienia i spore ubytki w drzewostanie.

 

17-18 marca Cyklon Tropikalny Eliakim, Madagaskar

 

Obfite opady i powodzie spowodowane cyklonem. Źródło BNGRC

Cyklon tropikalny Eliakim zbliżając się do Madagaskaru, przyniósł obfite opady deszczu przekraczające 200 mm w ciągu doby. W wyniku żywiołu zginęło 21 osób, a ponad 17 tys budynków zostało zniszczonych lub uszkodzonych.

 

17 marca Cyklon Tropikalny Marcus i (Ex)-Nora 19-27 marca, Australia

 

Cyklon tropikalny Macro w chwili osiągnięcia maksymalnej intensywności.

 

Jeden z ostatnich układów w zestawieniu znalazł się w głównej mierze z powodu jego siły na otwartym oceanie, niż zniszczeń jakie przyniósł. Te były głównie w okolicach miast Darwin, gdzie wiatr osiągnął maksymalną prędkość 130 km/h. Opady zaś przekroczyły 150 mm w ciągu 24 godzin. Oddalając się od lądu cyklon nabrał na sile, do tego stopnia, że po kilku dniach osiągnął ostatnią  (piątą) kategorię wg skali siły huraganów. Ciśnienie w układzie spadło wówczas do 914 hPa.

 

Tygodniowe opady w stanie Queensland za 21-28 marca 2018 roku.

 

Z kolei cyklon Nora zaklasyfikowany do drugiej kategorii uderzył w stan Queensland, a następnie zatrzymał się na lądzie. W Port Douglas spadło wtedy aż 593 mm opadów deszczu w ciągu doby. Doprowadziło to do powodzi na rzece Barron jak i do powodzi błyskawicznych.

Jeśli gdzieś są podane straty dla danej katastrofy, są to straty ekonomiczne w dolarach amerykańskich.

Źródła

GabrychZe świataW pierwszym kwartale w 2018 roku najbardziej kosztowną katastrofą naturalną okazała się być susza. Dotknięte nią zostały Argentyna i Urugwaj. Poważniejsze straty wywołał także atak zimy w USA na początku marca. Styczeń-marzec susza, Urugwaj i Argentyna     Jedna z największych w historii susz rozpoczęła się jeszcze w ubiegłym roku. Jednak dopiero teraz...Pogoda to nasz żywioł
razy otworzono stronę