Wrzesień to szczyt sezonu huraganów/tajfunów na półkuli północnej. Nic dziwnego, że obecnie na wodach panują gwałtowne tego typu zjawiska. W ciągu najbliższych kilku dni zagrożonymi regionami są: wschodnie wybrzeże USA, Filipiny, Tajwan, Chiny. Zjawiska też dotkną Małych Antyli i Hawajów. Jeżeli Huragan Florence uderzy z prognozowaną czwartą kategorią w któryś ze stanów Karolina, będzie to najsilniejszy huragan w tym regionie od 1989 roku.

Na Atlantyku największe zagrożenie stanowi huragan Florence, który od ponad tygodnia przesuwa się powoli z Afryki w stronę USA. Formacja osiągnęła już nawet czwartą kategorię. Następnie strefa silnych uskoków wiatru osłabiła układ, co doprowadziło do jego zmiany na sztorm tropikalny. Od wczoraj po poprawie warunków, cieplejszej wodzie oceanu, Florence gwałtownie nabiera na sile. Jego kategoria ponownie wzrosła z tropikalnego sztormu do huraganu czwartej kategorii.

Najnowsze dane podają ciśnienie 942 hPa z tendencją malejącą i wiatr 130 mph.

 

Prognozy są niepokojące i zakładają uderzenie huraganu w stan Karolina Południowa, bądź Północna, za około 72 godziny z siłą czwartej kategorii. Przy takim scenariuszu z pewnością szkody będą znaczne. GFS ma jednak inny pomysł. Jego prognozy zakładają zatrzymanie się huraganu bardzo blisko USA, następnie po około 2 dniach postoju wejście na ląd. Taki scenariusz w pewnością by spowodował wysokie sumy opadów.

 

W stanach Karolina Północna i Południowa ostatni silny huragan występował w 1998 roku. Huragan Bonnie dotarł z siłą pogranicza drugiej i trzeciej kategorii. W 1996 roku huragan Fran uderzył w Karolinę Północną z trzecią kategorią. Najsilniejszy w historii tych stanów jest huragan Hugo z 1989 roku, uderzając z czwartą kategorie. W tej sytuacji Florence może zapisać się na czarnych kartach historii. Wartym odnotowania są jeszcze: huragan Isabel z 2003 roku i Floyd z 1998 roku. Posiadały co prawda drugą kategorię w momencie uderzenia w ląd, ale były to huragany na tyle dużych rozmiarów, że spowodowały znaczne szkody.

https://en.wikipedia.org/wiki/Hurricane_Bonnie_(1998)

https://en.wikipedia.org/wiki/Hurricane_Fran

https://en.wikipedia.org/wiki/Hurricane_Hugo

https://en.wikipedia.org/wiki/Hurricane_Floyd

https://en.wikipedia.org/wiki/Hurricane_Isabel

 

Pozostałe huragany na Atlantyku to Isaac i Helene. Isaac podąża dolną trasą, osiągnął pierwszą kategorię. Za kilka dni dość wysokie uskoki wiatru o sile 20-30 kts nie pozwolą na zwiększenie intensywności huraganu. Wchodzący z Morza Karaibskiego Isaac powinien być maksymalnie sztormem. Inny scenariusz jest przewidywany dla huraganu Helene o sile drugiej kategorii. Prognozowane jest nasilenie się do trzeciej, następnie słabnięcie z powodu przesuwania się na północ w region chłodniejszych wód i wyższych uskoków wiatru. Helene zostanie „pociągnięta” przez rodzący się niż na środkowym na Atlantyku, który także może stać się cyklonem tropikalnym. Dalsza przyszłość tych układów jest jednak niepewna.

 

Dzieje się także na Pacyfiku. Obecnie Tajfun Mangkhut osiąga trzecią kategorię i przeszedł nad Marianami z siłą drugiej kategorii. Prognozy są niepokojące. JTWC prognozuje osiągnięcie nawet piątej kategorii za kilka dni. Zagrożone są Filipiny, Tajwan i Chiny.

 

https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2018/09/2018AL06_4KMIRIMG_201809101700.gif?fit=640%2C480&ssl=1https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2018/09/2018AL06_4KMIRIMG_201809101700.gif?resize=150%2C150&ssl=1GabrychZe świataWrzesień to szczyt sezonu huraganów/tajfunów na półkuli północnej. Nic dziwnego, że obecnie na wodach panują gwałtowne tego typu zjawiska. W ciągu najbliższych kilku dni zagrożonymi regionami są: wschodnie wybrzeże USA, Filipiny, Tajwan, Chiny. Zjawiska też dotkną Małych Antyli i Hawajów. Jeżeli Huragan Florence uderzy z prognozowaną czwartą kategorią w...Pogoda to nasz żywioł
razy otworzono stronę