Dlaczego czeka nas dynamiczna pogoda?
W Polsce rozwinie się głęboki układ niżowy. Podano informację jakie będą warunki meteorologiczne. Brakuje jeszcze trochę informacji dlaczego wystąpią takie warunki.
W rejonie Europy głębokie niże powstają głównie z dwóch czynników:
– oddziaływanie pola geopotencjału, który ma związek z położeniem frontu polarnego i przede wszystkim występowaniem jego niejednorodności (celowo unikam słowa pofalowanie, bo jest w wielu źródłach nadużywane)
– oddziaływanie prądu strumieniowego, konkretnie zmiany jego szybkości przepływu.
Oczywiście są inne czynniki które nie są jednak decydujące.
Oto prognozowany rozkład ciśnienia jaki ma wystąpić:
W przypadku oddziaływania obu czynników na raz zwykle układ niżowy jest rozległy i głęboki. Zwykle pierwszy czynnik wpływa na rozmiar wielkościowy niżu a drugi wpływa na jego gradient ciśnienia. Od razu zaznaczam, że nie jest to stała reguła.
W przypadku niżu który powstanie w zasadzie w Polsce, będzie tylko oddziaływał efekt prądu strumieniowego, stąd będzie to rozmiarowo mały niż.
Teraz parę informacji wyjaśniających oddziaływanie.
Jeżeli spojrzy się na mapę TW/TB 500 widać niewielką dolinę geopotencjału w rejonie Francji. To jest jednak bardzo mało żeby wytworzyć rozległy niż:
http://www1.wetter3.de/Archiv/GFS/2018092312_1.gif
Niż będzie wpływał na pogodę w Polsce powstał z powietrza o genezie subtropikalnej. Na poniższej mapie widać go na Atlantyku – kolor pomarańczowo-czerwony:
Tu zbliżenie dla Polski:
Duży gradient temperatury i wilgoci między zimnym powietrzem polarnomorskim powoduje powstanie silnego prądu strumieniowego.
Jego zmiana szybkości konkretnie zmniejszenie szybkości na końcu strumienia wywołuje silną dywergencję w postacie dodatniej adwekcji wirowości która spowoduje szybki spadek ciśnienia
Tutaj czarnymi liniami zaznaczono szybkości prądu strumieniowego:
Dodaj komentarz