Tajfun Kong-Rey i huragan Walaka, układy te osiągnęły piątą kategorię. Była to pierwsza sytuacja kiedy jednocześnie dwa huragany osiągały na świecie ostatnią kategorię. Obydwa już szybo słabną, choć z różnych powodów. Na Pacyfiku porusza się także dość silny huragan Sergio niezagrażający stałemu lądowi. Za kilka dni może się za to pojawić się, zagrażający Półwyspowi Arabskiemu i Pakistanowi, dość silny cyklon tropikalny.

Huragan Walaka

Tajfun Kong-Rey po osiągnięciu piątej kategorii szybko zaczął słabnąć. Układ znalazł się wśród chłodnych wód, które sprowadził poprzedni tajfun Trami przebywając w miejscu przez kilka dni.

Za około 3 dni Kong-Rey dojdzie w region Korei Południowej. Mieszkańcy mogą się liczyć z wiatrem o sile tropikalnego sztormu lub pierwszej kategorii.

Na środkowym Pacyfiku znajduje się dość rzadki huragan Walaka, który również osiągnął piątą kategorię. Układ szybko przesuwa się na północ i jest narażony na coraz wyższe uskoki wiatru od strony południowo-zachodniej. Skutkiem tego będzie szybkie słabnięcie huraganu.

Czarne okręgi oznaczają huragany. Po lewej Walaka, prawej Sergio. Mapa uskoków wiatrów.

Huragan Sergio znajdując się wśród ciepłej wody i niskich uskoków wiatru powoli nabiera na sile. Osiąga trzecią kategorię, a za chwilę prawdopodobnie będzie posiadać czwartą. Huragan został nieznacznie pociągnięty na północ, przez zanikającą dolinę geopotencjału znajdującą się koło Kalifornii. Następnie Sergio będzie dalej przesuwał się na zachód. Dopiero kolejna dolina geopotencjału znad USA pociągnie huragan na północy zachód w kierunku kontynentu. Wtedy huragan prawdopodobnie wytraci praktycznie całą siłę.

Najciekawiej zapowiada się jednak cyklon na Morzu Arabskim. W regionie panują już niskie uskoki wiatru. Październik i listopad to drugi szczyt sezonu na cyklony tropikalne w tym regionie. Zagrożone kraje to Oman, Iran, Pakistan. Szczególnie huragan w tym ostatnim kraju mógłby być bardzo groźny. Karaczi to wielomilionowe miasto w przeciwieństwie do rzadko zaludnionego Omanu.

https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2018/10/2018CP01_SRSNPPDV_201810031305.png?fit=910%2C825&ssl=1https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2018/10/2018CP01_SRSNPPDV_201810031305.png?resize=150%2C150&ssl=1GabrychZe świataTajfun Kong-Rey i huragan Walaka, układy te osiągnęły piątą kategorię. Była to pierwsza sytuacja kiedy jednocześnie dwa huragany osiągały na świecie ostatnią kategorię. Obydwa już szybo słabną, choć z różnych powodów. Na Pacyfiku porusza się także dość silny huragan Sergio niezagrażający stałemu lądowi. Za kilka dni może się za...Pogoda to nasz żywioł
razy otworzono stronę