Dziś obchodzimy rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Na zdjęciach z tamtego okresu można odnaleźć nie tylko ujęcia śnieżnej, zimowej pogody ale także koksowniki, co świadczy, że zima była wówczas dość ostra.
Faktycznie po sprawdzeniu w źródłach okazało się, że to był mroźny dzień. O poranku najzimniej było na szczytach: Kasprowy Wierch miał -18,3*C a Śnieżka -16,4*C. W wielu miejscach było poniżej -10*C.

Minimalna temperatura powietrza w Polsce w dniu 13.12.1981

W ciągu dnia jedynie lokalnie, głównie na wybrzeżu mieliśmy temperaturę na plusie. Pomimo tego, średnia temperatura dobowa była w całym kraju ujemna (mapa poniżej).
To był też śnieżny dzień. Nie tylko, że śnieg już leżał to jeszcze miejscami dopadało kilka cm. Najwięcej (nie licząc gór) było go w: Karpaczu 54 cm, Białymstoku 42 cm, Słoszowie, 40 cm, Wiśle 37 cm, Zawoi i Zakopanem 32 cm, Mikołajkach 29 cm, Lidzbarku Warmińskim i Warszawie 28 cm. Zachowane dane wskazują, że pokrywę mieliśmy w całym kraju.

Dane z tego dnia znajdziecie tu: https://meteomodel.pl/dane/historyczne-dane-pomiarowe/?data=1981-12-13&rodzaj=pl&imgwid=351160424&ord=asc&NVQLfyFwhsUz=nfSQqxMzls83&D-RiyvbWYxGKJ=VK5mfcA0u.ly8&SvbfpkdITyPlOrtJ=AhRPXrE0[iLtNJ6y&gaQFyBvwTfeUXIV=S8Uy_]C0iIxFE[c&fbclid=IwAR2tKBOCReM8Y9EnFjfcYGM7V-evmt6s1BRLQs-JECwNMEdn9oCeV2zrqeo


Średnia dobowa temperatura powietrza w Polsce, w dniu 13.12.1981
Koksowniki na ulicach Warszawy, za: http://muzhp.pl


lubelak1Prognoza pogodyDziś obchodzimy rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Na zdjęciach z tamtego okresu można odnaleźć nie tylko ujęcia śnieżnej, zimowej pogody ale także koksowniki, co świadczy, że zima była wówczas dość ostra. Faktycznie po sprawdzeniu w źródłach okazało się, że to był mroźny dzień. O poranku najzimniej było na...Pogoda to nasz żywioł
razy otworzono stronę