Wczoraj temperatury przekroczyły prognozy modeli pogodowych. Na zachodzie było nawet ponad 11 stopni. To wskazania bardziej typowe dla marca. Poranek słonecznie przywitał większość mieszkańców Polski. Jednak nasuwa się już z zachodu zachmurzenie frontowe, które jeszcze przed południem na zachodniej granicy przyniesie deszcz. Strefa opadów przesuwać się będzie na wschód i obejmie północną połowę kraju.

To skutek przemieszczającego się niżu 'Uwe’ znad Europy Zachodniej ku krajom bałtyckim. Gdy znajdziemy się po jego zachodniej stronie zacznie padać śnieg na wschodzie i południu kraju (druga połowa poniedziałku i wtorek). Na dłużej napłynie zimniejsze powietrze z północnego zachodu. Potem ciśnienie znów wzrośnie i pogoda na powrót się bardziej ustabilizuje.

Dziś na zachodzie równie ciepło jak wczoraj, na południu kraju również temperatury mają przekroczyć 10 stopni. W południowej części kraju będzie dość intensywnie wiało z południa, więc odczucie ciepła będzie słabsze. Od jutra nieco chłodniej.

Prognoza modelu EMS przewiduje nawet 12 – 13 stopni dzisiejszego popołudnia w Małopolsce.
Strefa opadów na froncie ciepłym po południu obejmie północno-zachodnią Polskę. Jutro na froncie chłodnym pojawią się opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Źródło: mapy.meteo.pl

To na zachodzie kraju temperatury w przyszłym tygodniu będą najwyższe. Nawet po ochłodzeniu możliwe jest 5 stopni w dzień, a według obecnych prognoz modelu GFS w przyszły weekend przekroczą ten próg ponownie. Noce jeszcze z lekkim mrozem, ale nawet na wschodzie temperatura ma być dodatnia. Nie spodziewamy się zatem w przyszłym tygodniu zimowego incydentu, ale coraz wyższe dodatnie temperatury dobowe na zachodzie. Oznaczać to może wkroczenie tam w przedwiośnie termiczne. Trzeba mieć jednak na uwadze, że jeszcze w marcu pogoda bywa niestabilna i potrafi zaskoczyć spływem mrozu z północnego wschodu.

Pomimo nocy z lekkim mrozem, na zachodzie coraz częściej temperatury mają w dzień przekraczać 5 stopni. Powyżej obecna prognoza modelu GFS na piątkowe popołudnie.
https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2019/02/Temperatura-maksymalna-9-II-2019.png?fit=1024%2C963&ssl=1https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2019/02/Temperatura-maksymalna-9-II-2019.png?resize=150%2C150&ssl=1markPrognoza krótkoterminowaWczoraj temperatury przekroczyły prognozy modeli pogodowych. Na zachodzie było nawet ponad 11 stopni. To wskazania bardziej typowe dla marca. Poranek słonecznie przywitał większość mieszkańców Polski. Jednak nasuwa się już z zachodu zachmurzenie frontowe, które jeszcze przed południem na zachodniej granicy przyniesie deszcz. Strefa opadów przesuwać się będzie na wschód...Pogoda to nasz żywioł
razy otworzono stronę