Wszystko wskazuje na to, że Wielkanoc będzie ciepła – tak wygladają obecne prognozy modeli numerycznych, np. GFS. Nieco mniej optymistyczny jest model ECMWF, który widzi nieco chłodniejszą wersję świąt.

Tydzień poprzedzający okres świąteczny z początku będzie dość chłodny, z temperaturami około 10-stopniowymi w dzień i z przymrozkami w nocy. Niestety bedą stanowić zagrożenie dla kwitnących drzew owocowych na południu i zachodzie kraju. A wszystko przez rozległy wyż z centrum nad Skandynawią, który po swojej wschodniej stronie zaciąga zimne powietrze. W następnych dniach wyż wciąż będzie zaciągał do nas zimne powietrze z północnego wschodu.

Jednocześnie w jego zachodniej części będzie dochodzić do adwekcji cieplejszych mas powietrza z południa. Drugim istotnym czynnikiem jest wysokość słońca, które góruje już dość wysoko i sprawia, że grunt wolny od pokrywy śnieżnej szybko się ogrzewa ocieplając powietrze. W wyżu nastąpi szybka transformacja powietrza i dlatego w drugiej połowie tygodnia odczujemy już większe ocieplenie, temperatury mogą przekraczać 20 stopni.

W okresie świąt pozostaniemy pod wpływem rozległego wyżu, ale już w cieplej masie powietrza.

W okresie świąt wyż znad Skandynawii pozostanie z nami, ale masa powietrza będzie już znacznie cieplejsza, ciepło zrobi się na całym kontynencie.

Temperatury w większej części Europy będą się wahać na poziomie 15 -20 stopni.


Niedziela i poniedziałek zapowiadają się w Polsce ciepło, temperatury powinny się wahać w okolicach 15-20 stopni, a być może i wyżej.

Niedziela Wielkanocna będzie dość ciepła.
Lany poniedziałek jeszcze cieplejszy.

Póki co modele nie przewidują opadów deszczu w tym okresie i powinno być sporo słońca, ale pozostał jeszcze tydzień – mogą zajść zmiany, o czym będziemy informować.

https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2019/04/T2M_67.png?fit=1024%2C768&ssl=1https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2019/04/T2M_67.png?resize=150%2C150&ssl=1krzychoPrognoza pogodyPrognoza średnioterminowaWszystko wskazuje na to, że Wielkanoc będzie ciepła - tak wygladają obecne prognozy modeli numerycznych, np. GFS. Nieco mniej optymistyczny jest model ECMWF, który widzi nieco chłodniejszą wersję świąt. Tydzień poprzedzający okres świąteczny z początku będzie dość chłodny, z temperaturami około 10-stopniowymi w dzień i z przymrozkami w...Pogoda to nasz żywioł
razy otworzono stronę