Puszczają elementy atmosferycznego układu, który blokował napływ bardziej typowych mas powietrza dla października. Kończy się wyjątkowo ciepła polska złota jesień (przypominająca późne lato), która zaczęła się 12 X. Ochłodzenie będzie tym bardziej dotkliwe. Dochodzi do istotnej przebudowy pola barycznego. Osłabł wyż z południowej Europy, nad Wyspami Brytyjskimi zaczyna rozbudowywać się układ wysokiego ciśnienia, a przebieg prądu strumieniowego schodzi na południe. Nie będziemy już po południowej stronie frontu polarnego. Temperatura na wysokości 850 hPa spadnie o 20 stopni. Niedziela minie pod znakiem przesuwania się frontu chłodnego z północnego zachodu (obecnie nad Pomorzem Zachodnim) w głąb kraju, co zaznaczy się przejściowymi opadami deszczu. Ponieważ Bałtykiem przesuwają się kolejne niże dziś i jutro będzie dość mocno wiało, ale już z zachodu.

Ochłodzenie będzie postępować etapami, choć nie będzie bardzo trwałe. Na początku listopada może się ocieplić, ale wcześniej – we wtorek – zacznie napływać zimne powietrze z północy. Powrócą nocne przymrozki. Dojdzie do spływu powietrza pochodzenia arktycznego w efekcie współdziałania wyżu między Islandią i Wyspami Brytyjskimi oraz niżem znad północnozachodniej Rosji.  Taki późnojesienny spływ zimna będzie jednak na razie przejściowy.

Sobota 26 X wpisywała się jeszcze w rekordowo ciepłą drugą połowę października.
Dziś przed frontem jeszcze bardzo ciepło – na południu ostatnie przekroczenie 20 stopni
Poniedziałek już z rześkim bardziej wilgotnym i chwiejnym powietrzem polarnomorskim z zachodu. W południe temperatura tylko lekko ma przekroczyć 10 stopni.
Proces wychładzania będzie następował z każdym dniem. W nocy powrócą przymrozki, pierwsza prawdziwie zimna ma pojawić się z wtorku na środę.
Prognozowane temperatury na 1 listopada są dość umiarkowane, ale typowe dla początki listopada. W kolejnych jego dniach widać jednak ocieplenie.
https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2019/10/T2M_05-1.png?fit=1024%2C768&ssl=1https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2019/10/T2M_05-1.png?resize=150%2C150&ssl=1markPrognoza pogodyPuszczają elementy atmosferycznego układu, który blokował napływ bardziej typowych mas powietrza dla października. Kończy się wyjątkowo ciepła polska złota jesień (przypominająca późne lato), która zaczęła się 12 X. Ochłodzenie będzie tym bardziej dotkliwe. Dochodzi do istotnej przebudowy pola barycznego. Osłabł wyż z południowej Europy, nad Wyspami Brytyjskimi zaczyna...Pogoda to nasz żywioł
razy otworzono stronę