Prognozy wskazują, że niestety w Polsce (tylko południowej) wystąpią ekstremalne warunki pogodowe zbliżone do zimy 1978/1979. W związku z tym ważne, aby do tej sytuacji przygotować się wcześniej. Jeżeli chodzi o warunki pogodowe to dane są następujące:

  • Intensywne opady śniegu wystąpią w południowej części kraju poniżej linii na równoleżniku przechodzącym przez Zieloną Górę – Łódź, poza strefą gór – tam może wystąpić intensywna gołoledź / deszcz lodowy. Najintensywniejsze opady mają być na Podkarpaciu do 30/40 cm. Należy pamiętać, że opady z frontu ciepłego z uwagi na duże rozmiary są dość dobrze prognozowane a opad jest ciągły.
  • Opad śniegu będzie na silnie wychłodzone podłoże przy temperaturach rzędu -10°C. Będzie to opad z frontu ciepłego, czyli będzie to śnieg mokry, który natychmiast będzie zamarzał
  • Będzie wiał dość silny wiatr o stałej szybkość do 14 m/s, w porywach do 22 m/s. Wiatr będzie tworzył zaspy.
  • Po ustaniu opadów w dalszych dniach wystąpią mrozy z temperaturami poniżej -20°C.

Z uwagi na te warunki można się spodziewać niezwykle trudnych warunków atmosferycznych, które mogą powodować:

  • Brak przejezdności większości dróg lokalnych. Trzeba pamiętać, że często 20 cm śniegu już uniemożliwia jazdę samochodem. Opady śniegu, śliny wiatr i mróz uniemożliwią skuteczne odśnieżanie. W Polsce brakuje pługów pozwalających uzyskanie przejezdności w przypadku powstawania zasp (kiedyś było więcej opadów śniegu w Polsce i było więcej tego typu sprzętu).
  • Możliwe problemy z dostawą energii elektrycznej, niewykluczone, że mogą wystąpić także problemy w komunikacji kolejowej.

Aby uniknąć problemów proponujemy:

  • Całkowicie zaprzestać podróży w okresie 7-8. 02. 2021, zaplanować wszystkie niezbędne zakupy do jutra do południa. W przypadku podróży, zapewnić sobie jedzenie, picie i spory zapasa paliwa nawet na krótką trasę
  • Naładować latarki, telefony komórkowe, zapewnić sobie jedzenie (dotyczy małych miejscowości, do których może nie być dojazdu) na 2-3 dni oraz niezbędne leki i produkty pierwszej potrzeby.
  • Sprawdzić warunki ogrzewania pomieszczeń, przygotować się na lepsze warunki dostępu do opału.

Będziemy systematycznie aktualizować zarówno prognozy jak i ostrzeżenia. Sama strefa z opadami może się jeszcze przesuwać w prognozach o 50-100 km.

Temperatura o poranku w niedzielę
Temperatura w poniedziałek o 13.00
Suma opadów śniegu do środy
Intensywność opadu gołoledzi w poniedziałek rano
Porywy wiatru w poniedziałek o 13.00

https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2021/02/snownew1_46.png?fit=1024%2C768&ssl=1https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2021/02/snownew1_46.png?resize=150%2C150&ssl=1lubelak1Prognoza krótkoterminowaPrognoza pogodyPrognozy wskazują, że niestety w Polsce (tylko południowej) wystąpią ekstremalne warunki pogodowe zbliżone do zimy 1978/1979. W związku z tym ważne, aby do tej sytuacji przygotować się wcześniej. Jeżeli chodzi o warunki pogodowe to dane są następujące: Intensywne opady śniegu wystąpią w południowej części kraju poniżej linii na równoleżniku przechodzącym...Pogoda to nasz żywioł
razy otworzono stronę