Zespół AccuWeather przewiduje pogodę dla Europy na pół miesiąca przed początkiem meteorologicznego lata. Ostrzega tym razem przed upałami w większości Europy, które przy niedoborach opadów mogą powodować szkody w rolnictwie.

Ucierpieć mają nawet odporne na suszę uprawy, które doświadczyły już utrudnionego początek wegetacji przez chłodną wiosnę.

Latem burzowy szlak będzie często napierał na północ, a suszej będzie w Europie Środkowej i południowo-wschodniej. Upał ma rozchodzić się od Hiszpanii i Włoch po południe Wielkiej Brytanii, północną Francję, Belgię, Niemcy, południową Polskę, Ukrainę i kraje bałkańskie. Jednak zakres występowania wysokich temperatur nie będzie równomiernie rozłożony na tych obszarach.

Jak mówi Tyler Roys, starszy meteorolog AccuWeather, „Upały mają być zarówno na zachodzie, jak i na wschodzie, ale nigdy nie w tym samym czasie. Bardzo rzadko zdarzała się by upał powszechny był na całym kontynencie. Bardziej możliwe, że upały będą nadciągały falami”.

Rozchodzenie się cieplejszej aury będzie stopniowe i im dalej od ognisk największych upałów tym dłużej zajmie wystąpienie temperatur powyżej średniej na tych obszarach. Utrzymywanie się dłuższego upału w Paryżu czy Berlinie ma być opóźnione do późnego lipca i sierpnia. Temperatury maksymalne z normalnych dla tej pory 19 – 21 C mają podskoczyć do 21 – 25 C w czerwcu i lipcu. W sierpniu trend się odwróci do 19-21 C, choć w tym roku temperatury mają się utrzymywać powyżej normy przynajmniej przez część miesiąca.

Dla Niemiec czy Francji przewidywane jest trzecie suche lato przez co ucierpieć ma rolnictwo, w tym winnice (zwłaszcza po wiosennym uderzeniu arktycznego powietrza), uprawy kukurydzy i zboża.  W centrum kontynentu nie wykluczone jest jednak nasilone występowanie groźnych burz w drugiej połowie lata. W sierpniu również w Polsce pogoda może być najbardziej niespokojna.

Groźne zjawiska pogodowe nie będą występować równomiernie w całej Europie Środkowej, ale mają mieć lokalny charakter. Dotyczy to zwłaszcza nawalnego deszczu towarzyszącemu burzom.

Temperatury w Polsce mają wypaść nieco poniżej normy termicznej, ale już Berlin ma sięgać fale mocniejszych upałów. „Zwykle upały narastają w Europe Środkowej i docierają do wschodnich Niemiec”, mówi Roys dodając, że bardziej wilgotny trend pogody oczekiwany w Polsce i krajach bałtyckich może spowodować ograniczone wzrosty temperatur maksymalnych.

Gleba bardziej nasycona wodą po opadach często pomaga złagodzić temperatury w okresie lata, jako że energia słoneczna wykorzystywana jest głównie na parowanie wilgoci z gleby, a nie ogrzewanie powietrza. Norma temperatur maksymalnych w Niemczech i Polsce to przedział od 21 do 26 C w czasie letnich miesięcy.

Zatem lato u nas nie od razu może być gorące, a sierpień przez częste burze i opady może okazać się miesiącem w termicznej normie lub nawet poniżej. To wszystko są jednak tylko szacunki i warto śledzić przede wszystkim prognozy krótko- i średnioterminowe.

Oryginalny tekst artykułu na Accuweather.com tutaj

https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2021/05/LATO21.png?fit=1024%2C577&ssl=1https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2021/05/LATO21.png?resize=150%2C150&ssl=1markCiekawostkilato2021,pogodanalato,wakacje2021Zespół AccuWeather przewiduje pogodę dla Europy na pół miesiąca przed początkiem meteorologicznego lata. Ostrzega tym razem przed upałami w większości Europy, które przy niedoborach opadów mogą powodować szkody w rolnictwie. Ucierpieć mają nawet odporne na suszę uprawy, które doświadczyły już utrudnionego początek wegetacji przez chłodną wiosnę. Latem burzowy szlak będzie często...Pogoda to nasz żywioł
razy otworzono stronę