Przez cały ostatni miesiąc występował stabilny układ wyżowy w znacznej części Europy, wynikało to głównie ze słabości cyrkulacji strefowej. Stabilność rozległego wyżu zapewniał przepływ zimnego kontynentalnego powietrza ze środkowej Azji, które w wyniku transformacji od podłoża podnosiło swoją temperaturę. Masa powietrza przepływała poniżej południowej granicy Polski kierując się na zachód Europy po czym wracało do Polski od północnego zachodu (naokoło wyżu). Zimne osiadające powietrze zapewniało stabilne warunki synoptyczne. W ciągu kilku dni jednak dojdzie do częściowej zmiany cyrkulacji.
W wyniku wzrostu aktywności przepływu strefowego doszło do adwekcji powietrza polarnomorskiego na wschód trasą przez Morze Północne – Skandynawię – zaznaczono pomarańczową strzałką. Na Atlantyku widać także kolejną strefę ciepłego powietrza, pochodzenia tropikalnego kierującą się tą samą trasą (na północ od istniejącego wyżu). Z kolej po południowej stronie wyżu dalej będzie płynęło zimne powietrze na zachód (tak jak do tej pory) – czarna strzałka.
http://153.19.38.189/a/23_03_2020_ThetaE_1.jpg
Ciepłe powietrze w rejonie środkowej Europy zatrzyma proces osiadania powietrza i spowoduje spadek ciśnienia, z kolei dopływ zimnego powietrza będzie dalej stabilizować układ wyżowy w Europie zachodniej.
Powstanie charakterystyczny układ baryczny ze stacjonarnym wyżem na Wielką Brytanią (prawdopodobnie przez krótki okres czasu). Niestety w takiej sytuacji w Polsce dominuje przepływ zimnego powietrza z północy. Będą docierały do naszego kraju niże kierowane szlakiem III. (tzw. nurkujące niże). Czynnikiem wpływającym na takie warunki jest rozbudowa doliny geopotencjału w Europie środkowej (w wyniku przepływu zimnego powietrza)
Pierwszy epizod prognozowany jest za 3 dni tj. 26.03.2022. Przepływ zimnego powietrza częściowo ominie Polskę od wschodu. Wystąpi ochłodzenie oraz opady deszczu i deszczu ze śniegiem.
http://153.19.38.189/a/23_03_2020_ThetaE_2.jpg
Następny, kilka dni później, jednakże nie jest aktualnie jasne jak daleko na południe napłynie zimne powietrze, bowiem znacząco uaktywniła się cyrkulacja nad Morzem Śródziemnym, która będzie wywoływała przepływ powietrza z Afryki w kierunku Europy. Aktualnie występuje znaczna różnica w prognozach stąd ocenić jakie będą dalsze konsekwencje tego typu warunków synoptycznych.

lubelak1Prognoza krótkoterminowaPrognoza pogodyPrzez cały ostatni miesiąc występował stabilny układ wyżowy w znacznej części Europy, wynikało to głównie ze słabości cyrkulacji strefowej. Stabilność rozległego wyżu zapewniał przepływ zimnego kontynentalnego powietrza ze środkowej Azji, które w wyniku transformacji od podłoża podnosiło swoją temperaturę. Masa powietrza przepływała poniżej południowej granicy Polski kierując się na...Pogoda to nasz żywioł
razy otworzono stronę