Po kilku dniach panowania wyżu do Polski dotrze zmiana pogody. Pojawią się opady śniegu, na zachodzie deszczu ze śniegiem. Do tego silne porywy wiatru, które sprawią, że pojawią się zawieje i zamiecie śnieżne.
Uważajcie jutro na drogach i chodnikach, będzie ślisko!

Drogi będą wyjątkowo śliskie ze względu na specyficzne warunki meteorologiczne.

 

Z zachodu na wschód będzie się przemieszczał front okluzji ciepłej.
Na przekroju dla równoleżnika 51°N, godz. 6.30 przedstawiono położenie frontu:
http://www.meteoprognoza.pl:81/a/15_01_2015_CROSSTH52_24.png

Cechą charakterystyczną frontów okluzji ciepłej w zimnej porze roku jest to, że zachmurzenie i opady formują się wyżej nad ziemią ponad inwersją:
http://www.meteoprognoza.pl:81/a/15_01_2015_CROSSK52_24.png

Prognozowany opad krupy natrafia przy ziemi na zimną warstewkę powietrza przy ziemi oraz zmrożony grunt (ciepłe powietrze występuje wyżej nad ziemią i nie sięga ziemi):
http://www.meteoprognoza.pl:81/a/15_01_2015_CROSSG52_24.png

W wyniku tego efektu opad natychmiast przymarza do ziemi. Nawet niewielka ilość opadu krupy może powodować bardzo śliską powierzchnie.
Po przejściu frontu prognozowane są słabe opady deszczu:
http://www.meteoprognoza.pl:81/a/15_01_2015_CROSSR52_24.png

lubelak1OstrzeżeniaPo kilku dniach panowania wyżu do Polski dotrze zmiana pogody. Pojawią się opady śniegu, na zachodzie deszczu ze śniegiem. Do tego silne porywy wiatru, które sprawią, że pojawią się zawieje i zamiecie śnieżne. Uważajcie jutro na drogach i chodnikach, będzie ślisko! Drogi będą wyjątkowo śliskie ze względu na specyficzne warunki...Pogoda to nasz żywioł
razy otworzono stronę