Rok 2017 był bez wątpienia rokiem huraganów. Spośród klęsk które wywołały straty na ponad 1 mld dolarów w USA, cyklony tropikalne stanowiły 86,5% szkód. Jeden huragan z 2017 roku zajmuje 3 miejsce w najwyższych stratach materialnych z katastrof naturalnych, a dwa kolejne mogą znajdować się w czołowej dziesiątce. Nie ma wątpliwości, że huragany były najważniejszymi wydarzeniami minionego roku w meteorologii.

 Niszczycielska Katrina

Gdy w 2005r. Huragan Katrina uderzył w Luizjanę, zalewając Nowy Orlean, odbiło się to bardzo szerokim echem na całym świecie. Wówczas straty materialne wyniosły 161 mld dolarów przeliczając inflacje na rok 2017. (75% prawdopodobieństwa że szkody mieszczą się w przedziale 133-177 mld USD). Liczba ofiar przekroczyła 1800 osób.

Zalany Nowy Orlean po Huraganie Katrina

Od tego czasu USA nawiedziło kilka bardzo kosztowanych huraganów takich jak, Huragan Ike 35 mld, Irene 15 mld, Sandy 70-80 mld. Po 2012r na Atlantyku panował spokojny okres. Szczęście skończyło się w roku 2016, choć tak naprawdę to było szczęście w nieszczęściu. Huragan Matthew jedynie otarł się o Florydę dając szkody na około 10 mld USD. W ubiegłym roku USA i Karaiby nie miały już tyle szczęścia.

Huragan Harvey i powodzie w Teksasie

Zaczęło się w sierpniu, od szybko rozwijającego się huraganu Harvey na Zatoce Meksykańskiej. Cyklon kierował się w stronę Teksasu, kolejne prognozy dawały coraz to wyższą siłę wiatru w momencie uderzenia w ląd. Jednak nie samo uderzenie huraganu miało być najgorsze. Modele zaczęły prognozować zatrzymanie się układu na kilka dni, w pobliżu wybrzeża Zatoki Meksykańskiej, niedaleko miasta Houston. Spełnił się najgorszy możliwy scenariusz. Huragan najpierw uderzył z czwartą, przedostatnią kategorią pod względem siły wiatru, następnie praktycznie zatrzymał się nad Teksasem i Luizjaną na kilka dni.

Opady w Teksasie w ciągu tygodnia w calach. 1 cal= 25,4 mm

Tygodniowe opady na dość sporym obszarze przekroczyły 1000 mm, a lokalnie osiągnęły 1500 mm. Jest to około 2-3-letnia norma opadów dla Polski na nizinach. Ilość opadów przekraczały opady, jakie statystycznie mogą się zdarzyć raz na 1000 lat.

Zalane Port Artur w Teksasie po Huraganie Harvey

Nietrudno się domyśleć, że takie sumy opadów doprowadziły do rozległych powodzi. Straty wywołane przez huragan, obecnie szacuje się na 198 mld USD. Gdy Huragan Harvey kończył swój żywot, nikt nie przypuszczał że to dopiero początek…

 

Bijący rekordy Huragan Irma

Gdy Harvey zalewał Teksas, na Atlantyku jeszcze daleko od Wysp Karaibskich, zaczynał rozwijać się kolejny cyklon tropikalny. Zbliżając się do Małych Antyli, Irma nabierała na sile. Jeszcze na otwartym Atlantyku huragan osiągnął 5 kategorię, utrzymując ją rekordowo długo, bo 75 godzin (rekord dla ery satelitarnego monitoringu cyklonów od lat 60). Na pierwszy ogień poszły wyspa Saint Martin, Sint Maarten i Wyspy Dziewicze. Najbardziej jednak zniszczona została niewielka Wyspa Barbuda, gdzie 95% budynków zostało uszkodzonych lub całkowicie zniszczonych.

Zniszczone domy na Wyspie Barbuda

 

Ucierpiało też znacznie Puerto Rico, następnie  Turks i Caicos, Kuba. Zbliżając się do Florydy Irma nieco osłabła, ale szkody i tak były ogromne. 50 mld dla USA, razem prawie 70 mld USD. Choć ze względu na stosunkowo niedawny czas wystąpienia huraganu, szkody jeszcze mogą wzrosnąć.

 

Dla niektórych ze zniszczonych wysp to nie koniec…

Trzecim potężnym huraganem, został Huragan Maria. Formacja błyskawicznie zaczęła przybierać na sile i stała się najsilniejszym cyklonem w historii wyspy Dominiki, gdzie zostało uszkodzony 85% budynków. Ponowne duże szkody odnotowano na Wyspie Dziewiczej, gdzie huragan także uderzył z 5 kategorią. Katastrofalne zniszczenia odnotowano w Portoryko. Huragan całkowicie zniszczył tam elektryczność. Większość wyspy pozostała na wiele miesięcy bez telefonów i internetu. Zniszczony został nawet radar meteorologiczny. Wyspa do dziś boryka się z brakami podstawowych mediów. Straty materialne oszacowane zostały na około 100 mld USD.

Zniszczona infrastruktura elektryczna w Portoryko

 

Huragany w ścisłej czołówce najwyższych szkód. W przyszłości szkody mogą być jeszcze większe.

Na pierwszym miejscu znajduje się trzęsienie ziemi i tsunami w okolicach Japonii w 2011 roku. Szkody wyceniono na 400 mld USD. Drugie miejsce zajmuje trzęsienie ziemi w Kobe ze szkodami 323 mld USD. Huragan Harvey jest na miejscu trzecim. Huragan Katrina na miejscu piątym. Do czołowej dziesiątki, można jeszcze dodać ubiegłoroczny Huragan Maria. Możliwe że do tego grona dołączy Huragan Irma. Wcześniej największymi szkodami charakteryzowały się trzęsienia ziemi i fale upałów. Do tego grona dołączają huragany. Co ciekawe Tsunami z roku 2004 które spowodowało śmierć 230-280 tys ludzi, przyniosło szkody jak tak ogromną ilość ofiar, względnie niskie, około 20 mld dolarów. Zatem bardzo istotna jest infrastruktura, jej rozwój w przypadku huraganów nad obszarami morskimi będzie sprzyjał dalszemu wzrostowi szkód. Pobicie rekordu Harvey, choć ciężkie nie jest niemożliwe. Wystarczy np. huragan uderzający w gęsto zaludniony teren taki jak Nowy Jork. Huragan 3 kategorii uderzający w to miasto może przynieść szkody jeszcze większe (jest to jak najbardziej możliwe). Poniżej tabela z trzema scenariuszami, dla uderzenia w Nowy Jork, 50 i 100 mil na południe od Nowego Jorku.

 

Inne katastrofy naturalne przynoszące wysokie szkody w 2017 roku. (powyżej 2mld USD)

Pożary w Kalifornii – 18 mld USD

Powodzie w Chinach – czerwiec/lipiec – >6,4 mld USD (prawdopodobnie ponad 7,5 mld) + >4,5 mld kolejne powodzie w lipcu

Trzęsienie ziemi w Meksyku – >4,5 mld USD

Tajfun Hato w Hong Kongu i Chinach – >3,5 mld USD

Powódź w Peru – 3,2 mld USD

Susza w Chinach, Kenii i Somalii, Włoszech, Dakocie, Cyklon Debbie w Australii po 2-3 mld USD

Wystąpienie 4 razy okresów niebezpiecznej pogody w USA związanym ze zjawiskami burzowymi (tornada, burze, gradobicia, silny wiatr) – od 2,2 mld do 3,4 mld USD

 

Wszelkie szkody podane w artykule są po uwzględnieniu inflacji dla roku 2017.

Źródła:

https://www.ncdc.noaa.gov/billions/summary-stats

http://www.aon.com/reinsurance/default.jsp – raporty o katastrofach naturalnych

GabrychCiekawostkihuraganRok 2017 był bez wątpienia rokiem huraganów. Spośród klęsk które wywołały straty na ponad 1 mld dolarów w USA, cyklony tropikalne stanowiły 86,5% szkód. Jeden huragan z 2017 roku zajmuje 3 miejsce w najwyższych stratach materialnych z katastrof naturalnych, a dwa kolejne mogą znajdować się w czołowej dziesiątce. Nie...Pogoda to nasz żywioł
razy otworzono stronę