Niże / sztormy Eleanor i Carmen na początku stycznia przyniosły straty ekonomiczne na ponad 1 mld dolarów, a sztorm Fryderyk na 2 mld.  Rozmiar szkód wywołanych przez zimowy sztorm był w Europie największy od 2007 roku. Natomiast w USA zimowy niż przyniósł na wschodnim wybrzeżu straty na 1,1 mld dolarów. Z poważniejszych wydarzeń ubiegłego miesiąca można wymienić dwa ataki zimy w Chinach – każdy z nich wiązał się ze stratami na blisko 1 mld dolarów.

1-4 stycznia Niż Carmen (Ingmar), Eleanor (Burglind), Europa Zachodnia

Sztormowe fale w północnej Francji, wywołane niżem Eleanor. Źródło: theweek.co.uk

Niespokojnie rozpoczął się nowy rok w Europie, wraz z niżem Carmen i Eleanor. Pierwszy przyniósł intensywne opady i silny wiatr głównie we Francji. Drugi największe szkody wyrządził w Irlandii, Wielkiej Brytanii, Francji i krajach Beneluksu. W Knock Aiport w Irlandii powiało 155 km/h. Najniższe ciśnienie w okolicach Irlandii wyniosło 966 hPa. Suma ofiar obydwóch układów sięgnęła 7 osób. Straty ekonomiczne oszacowano na ponad 1,2 mld USD.

 

Sytuacja synoptyczna dla Europy z 2 i 3 stycznia 2018.

 

3-5 stycznia blizzard na wschodnim wybrzeżu USA (Bomb Cyclone)

Zalana droga falą przypływową, Lynn, Massachusetts.

Na przełomie grudnia i stycznia mroźna zima dała się we znaki USA. Chłodne powietrze dotarło aż do Florydy. Spowodowało to dość gwałtowny rozwój niżu, który szybko się pogłębiał i przesuwał z Florydy wzdłuż wschodniego wybrzeża USA. Ciśnienie spadło do 949 hPa. W  Saint-Joseph-du-Moine w Nowej Szkocji porywy wiatru osiągnęły 203 km/h. Siła niżu była odpowiednia dla górnej pierwszej kategorii w skali siły huraganów. Największy opad śnieg zanotowany z niżu wystąpił w Kanadzie, 61 cm. Szkody wywoływane także były marznącymi opadami (1,3 cm lodu w Georgii). Szkodliwa okazała się też fala przypływowa. Straty oceniono na ponad 1,1 mld USD. Liczba ofiar wyniosła 22 osoby.

 

Trasa Bomb Cyclone

 

Opady śniegu w calach.

 

1-7 stycznia Atak zimy w Indiach, Nepal, Chiny

Delhi podczas panowania chłodów. Źródło: skymetweather.com

Pierwsza połowa stycznia w Indiach była bardzo zimna. Anomalia ujemna średniej temperatury osiągała przez kilka dni poniżej 6 stopni. Temperatury maksymalne, które powinny wynosić 20-25 stopni, spadały czasem poniżej 15 stopni. Temperatura w nocy odbiegała od normy już znacznie mniej. Mimo wszystko liczba ofiar ochłodzenia osiągnęła ponad 94 osób.

Przebieg temperatur i anomalii.

 

Żołnierze pomagający usuwać śnieg. Źródło: straitstimes.com

W samym czasie w Chinach wystąpiły obfite opady śniegu w centrum, w wyniku których straty oszacowano na około 0,85 mld dolarów. Suma opadów osiągała w ciągu doby 30-35 cm. Liczba ofiar zatrzymała się na 21 osobach.

Kolor różowy oznacza opady śniegu, niebieski deszczu.

 

23-centymetrowa pokrywa z 49 mm opadu, oznacza że śnieg był mokry i ciężki.

 

29-centymetrowa pokrywa śnieżna z 41,5mm opadu.

 

3-4 stycznia powódź, Kongo

Źródło: leadership.ng

Powódź w stolicy Kongo, zginęły 44 osoby. Kinszasa zanotowała 182 mm w 24 godziny. Tak duże opady, przy tak słabej infrastrukturze skończyły się dość fatalnie. Dodatkowo negatywnym skutkiem jest pogłębienie się epidemii cholery.

 

8-9 stycznia powódź błyskawiczna w Kalifornii, USA

Obszar dotknięty powodzią. Źródło: twitter.com/CaltransD5

Na Pacyfiku doszło do napływu chłodnego powietrza dość daleko na południe. W wyniku ego powstał aktywny niż górny, zasobny w wodę. Wysoko położone tereny Kalifornii dodatkowo sprzyjały pojawieniu się wyższych opadów. Opady przekraczające 100 mm zaczęły błyskawicznie spływać w kierunku Pacyfiku powodując zniszczenia. Szkody z powodzi błyskawicznej oceniono na ponad 750 mln dolarów, a liczba ofiar wyniosła 21 osób.

 

12-13 stycznia, cyklon tropikalny Ava, Madagaskar 

Pierwszy cyklon tropikalny w sezonie na Oceanie Indyjskim. Uderzył w wyspę z drugą kategorią skali siły huraganów. Liczba ofiar sięgnęła 78.  Największe szkody przyniosły towarzyszące mu powodzie błyskawiczne, także w stolicy Madagaskaru.

Obsuwiska ziemi w stolicy Antananarivo.

 

 14 styczeń, trzęsienie ziemi, Peru

Niedaleko wybrzeży Peru wystąpiło silne trzęsienie ziemi – 7,1 w skali Richtera. Zostało zniszczonych ponad 2 tys domów. Liczba ofiar to jedynie 2 osoby. Prawdopodobnie dlatego, że jedyną większą miejscowością w obszarze epicentrum było Acari (4 tys. mieszkańców).

 

13-17 stycznia, powódź, Filipiny

Przechodzący aktywny niż tropikalny nad Filipinami przyniósł bardzo wysokie sumy opadów. W Catarman zanotowano aż 264 mm w 24 godziny. Sporo miejscowości zanotowało ponad 100 mm w jedną dobę. Oprócz powodzi wystąpiły obsuwiska ziemi, najbardziej ucierpiały środkowe wyspy. Zginęło 11 osób.

Okolice Catarman. Źródło: sunstar.com.ph

 

15-18 stycznia Cyklon Tropikalny Berguitta, Mauritius, Reunion

Drugi cyklon w sezonie w tej części świata. Przeszedł z pierwszą kategorią nad Reunionem. W obszarach górskich opadu przekraczały nawet 800 mm w dobę (Grand-Coude 837,8 mm). W wyżej położonych regionach Mauritiusa spadło ponad 200 mm.

 

 

16-22 stycznia powódź, Mozambik

Ekstremalne opady dotknęły jeden z biedniejszych krajów świata. Uszkodzonych zostało 15 tysięcy budynków, co negatywnie wyróżnia tę powódź na tle innych w styczniu. Liczba ofiar wyniosła 11 osób. W mieście Nampula opady w ciągu 4 dni osiągnęły aż 450 mm. Powodzie miały zarówno charakter błyskawiczny, jak i związane były z wylewem rzek.

Źródło: trthaber.com

 

18 stycznia, Sztorm Fryderyk (David), Zachodnia i Centralna Europa 

Powalone drzewa w Niemczech. Źródło: trthaber.com

Najbardziej kosztowna w stratach materialnych klęska żywiołowa w styczniu. Straty ekonomiczne oszacowano na ponad 2 mld USD – jest to najbardziej kosztowny w skutkach niż od 2007, kiedy to wystąpił orkan/sztorm Cyryl. W samych Niemczech szkody oceniono na 1 mld. Żywioł dotknął także i Polskę. Zginęło 13 osób. W Wielkiej Brytanii prądu zostało pozbawionych 140 tys mieszkańców, w Niemczech 240 tys, a w Polsce 50 tys.

 

Choć minimalne ciśnienie wynosiło tylko 974 hPa, swoje zrobił też wysoki gradient ciśnienia. Na początku silnie powiało na Wyspach Brytyjskich w Capel Curig, 150 km/h w porywach. We Francji Cap Gris-Nez 136 km/h, w Holandii na nizinnym terenie odnotowano aż 144 km/h na wyspie Vlieland. W Niemczech na górze Brocken odnotowano 203 km/h, a na nizinach maksymalnie 146 km/h. W Polsce najwyższe porywy odnotowano na Śnieżce 173 km/h, a na nizinach we Wrocławiu 93,7 km/h.

Problemy mieszkańców z utrzymaniem równowagi w Koloni.

 

3 dekada stycznia, powódź, Francja

W wyniku wysokich opadów w 3. dekadzie stycznia wzrósł znacznie poziom wody w Sekwanie. W Paryżu od 1 grudnia do 21 stycznia spadło 181 mm. To dużo biorąc pod uwagę porę zimową. Opady w tym okresie we Francji sięgały na wielu obszarach 200-300 %, lokalnie do 500% normy wieloletniej. Rzeka osiągnęła najwyższy stan wody od powodzi w 2016 roku. Szkody oszacowano na kilkaset mln USD. W Alpach skutkiem tego były także ogromne opady śniegu.

Wysoki stan wody w Paryżu

 

24-29 stycznia, atak zimy, Chiny

Ponowny atak zimy w styczniu w Chinach, w pobliskim regionie do wcześniej wspomnianego. Tym razem straty ekonomiczne wyniosły około 1,1 mld dolarów. Opady były nieco niższe niż na początku stycznia, jednak były bardziej rozłożone w czasie. Spadło 20-30 cm śniegu.

https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2018/02/gettyimages-900772696.jpg?fit=1024%2C576&ssl=1https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2018/02/gettyimages-900772696.jpg?resize=150%2C150&ssl=1GabrychZe świataNiże / sztormy Eleanor i Carmen na początku stycznia przyniosły straty ekonomiczne na ponad 1 mld dolarów, a sztorm Fryderyk na 2 mld.  Rozmiar szkód wywołanych przez zimowy sztorm był w Europie największy od 2007 roku. Natomiast w USA zimowy niż przyniósł na wschodnim wybrzeżu straty na 1,1 mld...Pogoda to nasz żywioł
razy otworzono stronę