Po obecnym ociepleniu czeka nas kolejne ochłodzenie i raczej nie powinno się go wiązać z nagłym wzrostem temperatury w stratosferze, co spowodowało rozerwanie wiru polarnego, gdyż dotarcie efektów zmian ze stratosfery do niższych warstw troposfery trwa od 4 do 6 tygodni.

Nad Skandynawię sięga wyż znad Arktyki i sprowadza tam zimne powietrze.

W nocy nad nasz kraj zacznie sięgać klin Wyżu Azorskiego, który jutro utworzy samodzielny  ośrodek i  powoli  będzie wędrować na wschód. Około wtorku znad Atlantyku kolejny klin wyżu znad Azorów zacznie sięgać w rejon Wysp Brytyjskich i Skandynawii, gdzie nastąpi jego połączenie z wyżem arktyczno-syberyjskim.

W środę wyż z zimnym powietrzem obejmie sporą część Europy. Będzie to wstęp do większego mrozu.

 

Jutro nad nasz kraj napłynie już nieco chłodniejsze powietrze – we wschodniej  połowie kraju w ciągu dnia utrzyma się lekki mróz od -3 do 0|*C, na zachodzie temperatura może wzrosnąć do 4 stopni. Miejscami mogą wystepować słabe przelotne opady śniegu.

W Poniedziałek utrzyma sie podobna pogoda jak w niedzielę – lekki mróz na wschodzie, na zachodzie na plusie.
Nocami będzie występować mróz od -2 do -8 stopni.

W dalszych prognozach widoczna jest rozbudowa potężnego wyżu nad północną oraz wschodnią Europą, co umożliwi napływ bardzo mroźnego powietrza znad Syberii, ale póki co są to jeszcze na tyle odległy terminy, że z pewnością pojawią się jeszcze zmiany. Jutro po południu, po nowych aktualizacjach modeli numerycznych, opublikujemy post z bardziej szczegółowymi informacjami na temat ewentualnego  ataku ostrego mrozu.

krzychoPrognoza krótkoterminowaPrognoza pogodyPo obecnym ociepleniu czeka nas kolejne ochłodzenie i raczej nie powinno się go wiązać z nagłym wzrostem temperatury w stratosferze, co spowodowało rozerwanie wiru polarnego, gdyż dotarcie efektów zmian ze stratosfery do niższych warstw troposfery trwa od 4 do 6 tygodni. W nocy nad nasz kraj zacznie sięgać klin Wyżu Azorskiego,...Pogoda to nasz żywioł
razy otworzono stronę