Ubiegły tydzień minął pod znakiem deszczu, zwłaszcza w południowej Polsce. Nowy tydzień przyniesie wysokie temperatury oraz dużo burz.

Pierwsze burze wystąpiły już dziś w południowej Małopolsce, przynosiły one obfite opady deszczu. Z racji, że niektóre z nich miały charakter stacjonarny dochodziło do podtopień.

Podtopienia w Lipnicy Wielkiej na południe od Babiej Góry. Źródło; Tygodnik Podhalański.

Od kwietnia nad Europą dominuje specyficzny układ baryczny,  który gwarantuje nam ciepłą pogodę i dotychczas bardzo suchą niemal w całej Europie. Po ostatnich deszczach sytuacja w Polsce znacząco się poprawiła. Mimo, że indeks oscylacji północnoatlantyckiej NAO cały czas pozostaje na plusie, a w najbliższym czasie ma być nawet dość wysoki, to powietrze atlantyckie do nas nie dotrze i wszystko wskazuje na to, że prędko do tego nie dojdzie. Wszystko przez dominację nad wschodnią i północną Europą rozległego i stale odradzającego się wyżu.

Indeks NAO  wzrasta i jeszcze wzrośnie, co jednak nie przełoży się na pogodę u nas.

Wpływ NAO na pogodę latem w Polsce jest bardzo mały lub wręcz go nie ma, czego przykładem może być obecne lato. Front polarny znajduje się  daleko na północnym Atlantyku w okolicach Islandii i  to własnie  w rejonach  arktycznych  widoczna jest dość wyraźna cyrkulacja strefowa.  Dzięki temu nad Arktyką utrzymuje się zimne powietrze i sporo  chmur co znacząco ograniczenia  topnienie lodu.

Front polarny (czarna gruba linia) znajduje się z dala od kontynentalnej części Europy.

W chwili obecnej wyż znajduje się nad zachodnią Rosją. W najbliższych dniach w wyniku spływu zimnego powietrza znad Grenlandii nad północny Atlantyk zacznie rozbudowywać  się drugi ośrodek wyżowy nad Skandynawią i połączy się z wyżem rosyjskim. Razem utworzą rozległy obszar wyżowy obejmujący całą północną i wschodnią Europę.

Wyż obejmie znaczą część Europy ( litera H) i będzie sprowadzał do Polski gorące i wilgotne powietrze ze wschodu.

Wyż po swoich  południowych obrzeżach będzie ściągał wilgotne powietrze znad  Morza Czarnego, które jednocześnie będzie posiadać sporą energie konwekcji sięgająca nawet 2 tys J/kg. Nawet nocami energia dostępna konwekcyjnie będzie osiągać około 1000 J/kg. W odleglejszych prognozach CAPE (nergia potencjalna dostępna konwekcyjnie) może osiągać nawet 3000J/kg

Nocami Cape będzie osiągało nawet 1000J/kg

 

Obecność górnej zatoki niżowej nad Bałkanami dodatkowo zaostrzy pionowy gradient temperatury. Wysoka energia dostępna konwekcyjnie będzie miała miejsce prawie przy braku przepływu powietrza. Jedynie cyrkulacja wokół zatoki górnej nad Bałkanami będzie wprowadzać większa dynamikę, dzięki temu burze nie powinny być niszczycielskie, przy czym mogą przynosić bardzo silne opady deszczu oraz opady gradu i powodować podtopienia. Zagrożenie groźniejszymi burzami pojawi sie w momencie, gdy w górnej troposferze pojawi się dywergencja, która zwiększy pionowe ruchy powietrza. Gorące powietrze opanuje całą Europy, temperatura na wysokości 1,5 km nad ziemią przekraczać będzie 15 stopni niemal nad całym kontynentem.

Bardzo ciepło będzie nad całym kontynentem, nawet na 1,5 km będzie ponad 15 stopni i to  za kręgiem polarny

Jutro burze możliwe są prawie w całym kraju, mogą przynosić ulewne opady deszcz oraz lokalny grad, we wtorek i środę występować będą głównie we wschodniej połowie kraju. Dodatkowo temperatury będą wysokie sięgające 25-30 stopni, przy podwyższonej wilgotności powietrza będzie parno.

W poniedziałek burze w większej części kraju.
Wtorek i środa z burzami we wschodniej części Polski..

Prognozy długoterminowe sa niezwykle stabilne od dłuższego czasu i wskazują na utrzymywanie się wysokich temperatur i burz nawet przez 10 dni.

Wiązki prognoz ensambles modelu GFS  są niezwykle stabilne. Jest to wręcz niespotykane w naszej części świata, a typowe dla obszarów zwrotnikowych, gdzie występują małe wahania temperatur.

Wiązki  prognoz ensambles modelu GFS są niezwykle stabilne – nie ma  rozrzutu nawet na długi okres prognostyczny około 10 dni.

 

W dalszym ciągu niemal rekordowo wysokie temperatury maja utrzymywać się w Skandynawii, zwłaszcza poza kręgiem polarnym, gdzie nadal może przekraczać 30 stopni. Na razie nie widać  końca fali gorącą nad Półwyspem Skandynawskim. Chłodniejsze powietrze znad Arktyki napłynie tylko nad północne krańce Rosji dopiero w następny weekend i tam temperatury spadną. Utrzymywanie się takiej cyrkulacji nad Europą pogłębi suszę w północnej Europie oraz pogorszy sytuacje pożarową, która już jest trudna.

 

 

 

 

https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2018/07/ECMOPEU00_96_1.png?fit=959%2C770&ssl=1https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2018/07/ECMOPEU00_96_1.png?resize=150%2C150&ssl=1markPrognoza średnioterminowaUbiegły tydzień minął pod znakiem deszczu, zwłaszcza w południowej Polsce. Nowy tydzień przyniesie wysokie temperatury oraz dużo burz. Pierwsze burze wystąpiły już dziś w południowej Małopolsce, przynosiły one obfite opady deszczu. Z racji, że niektóre z nich miały charakter stacjonarny dochodziło do podtopień. Od kwietnia nad Europą dominuje specyficzny układ baryczny, ...Pogoda to nasz żywioł
razy otworzono stronę