Zdjęcie: odkrywcyplanet.pl

W miarę możliwości warto spojrzeć wieczorem w niebo, zwłaszcza, że zjawisko wystąpi o przystępnej godzinie. Księżyc w pełni wzejdzie dziś o 20:26, a już minutę później zacznie wchodzić w cień Ziemi. Jego tarcza stopniowo będzie zakrywana od 21:30 zacznie się zaćmienie całkowite, a od 22:22 nasz satelita całkowicie zostanie zakryty.  Faza całkowitego zaćmienia Księżyca potrwa do 23:13, a całe zaćmienie skończy się w sobotę 28 lipca o 1:28. To na tyle długo, że nawet przy ewentualnym częściowych zachmurzeniu może udać sie wypatrzeć w pewnym momencie naszego satelitę.

Dlaczego jednak Księżyc widzimy nawet, gdy ten znajduje się w całości w cieniu naszej planety?

Jego zabarwienie w czasie zaćmienia zależy od ilości pyłu unoszącego się w naszej atmosferze (znaczenie ma też aktywność wulkaniczna). Nawet te niewielkie ilości światła słonecznego przechodzą przez ziemską atmosferę i dają radę podświetlić Srebrny Glob. Nasza atmosfera jednak pozbawia światło ze Słońca większości fioletowych i niebieskich fal pozostawiając głównie czerwnoną barwę. Dlatego wieczorem możemy się spodziewać Ksieżyca w pomarańczowych, miedzianych lub ciemnoczerwnonych odcieniach.

markCiekawostkiW miarę możliwości warto spojrzeć wieczorem w niebo, zwłaszcza, że zjawisko wystąpi o przystępnej godzinie. Księżyc w pełni wzejdzie dziś o 20:26, a już minutę później zacznie wchodzić w cień Ziemi. Jego tarcza stopniowo będzie zakrywana od 21:30 zacznie się zaćmienie całkowite, a od 22:22 nasz satelita całkowicie zostanie...Pogoda to nasz żywioł
razy otworzono stronę