Tajfun Trami który jeszcze 2 dni temu osiągał piątą kategorie, obecnie osłabnął do drugiej. Powód osłabnięcia układu jest dość rzadki, aczkolwiek spodziewany.

Nie były to uskoki wiatru. W obrębie tajfunu są bardzo niskie i wynoszą poniżej 10 kts. Przyczyną jest chłodna woda w wyniku długiego stacjonowania w miejscu. Tajfun Trami stojąc długo, zmieszał ciepłą wodę znajdującą się na górze z zimną z głębszych warstw oceanu. Dostrzegł to model HWRF, który oszacował temperaturę wody w miejscu położeniu układu na około 24 stopni. Taka temperatura wody nie pozwala na przetrwanie przez dłuższy czas. Jednak za około 48 godzin Trami przesuwanie się nieznacznie na północy wschód i znajdzie nowe pokłady energii. Być może ponownie zwiększy swoją intensywność zanim dotrze do Japonii.

Na poniższej sekwencji zdjęć widać jak układ niewiele zmienił swoje położenie. Wzrosła temperatura wierzchołków, struktura cyklonu stawała się coraz mniej zwarta. Zimna woda konsekwentnie zmniejszała wirowość układu, nie dostarczając odpowiedniej ilości energii.

 

Dlaczego Tajfun stanął w miejscu? Zgodnie z geopotencjałem Trami powinien przesunąć się w kierunku Chiny, Korei. Jednak tutaj przesuwał się rozbudowany wyż. Geopotencjał nie pozwalał się przesunąć też układowi na wschód, ku Filipinom. Zachód natomiast został zajęty przez silny wyż. Dodatkowo Trami znalazł się w strefie ciszy na kilkadziesiąt godzin. Większy napływ, wywołany częściowo nowo powstającym tajfunem, przesunie Tramiego w kierunku NE i N, następnie znajdzie się w zasięgu cyrkulacji zachodniej w kierunku NW i W. Natomiast za około tydzień widać już kolejny silny tajfun o którym może się mówić już za kilka dni.

 

https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2018/09/2018WP28_1KMVSIMG_201809250054.gif?fit=900%2C900&ssl=1https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2018/09/2018WP28_1KMVSIMG_201809250054.gif?resize=150%2C150&ssl=1GabrychZe świataTajfun Trami który jeszcze 2 dni temu osiągał piątą kategorie, obecnie osłabnął do drugiej. Powód osłabnięcia układu jest dość rzadki, aczkolwiek spodziewany. Nie były to uskoki wiatru. W obrębie tajfunu są bardzo niskie i wynoszą poniżej 10 kts. Przyczyną jest chłodna woda w wyniku długiego stacjonowania w miejscu. Tajfun Trami...Pogoda to nasz żywioł
razy otworzono stronę