Na Pacyfiku mamy obecnie dwa w pełni rozwinięte układy tropikalne. Kolejne trzy się tworzą. Na środkowym Atlantyku powstaje subtropikalny lub tropikalny cyklon. Na Morzu Śródziemnym mamy tak zwany Medicane, niż który przybiera pewne cechy układów subtropikalnych lub tropikalnych.


Tajfun Trami zgodnie z planem przesunął się w kierunku Tajwanu. Teraz będzie poważnie zagrażał Japonii. Być może będzie groźniejszy od tajfunu Jebi, który uderzył w Japonię kilka tygodni temu. Trami zwiększa swoją mobilność i odbudował struktury konwekcyjne. Uwagę zwraca także bardzo duże oko, wskazujące na stadium starości tajfunu i jego rozległości.

Po drugiej Pacyfiku mamy huragan Rosa, który osiągnął czwartą kategorie. Obecnie zaczyna słabnąć i kieruje się ku Półwyspowi Kalifornijskiemu.

Prognozy GFS dają kolejne cyklony tropikalne. Za kilka dni pokrewną trasą do Tramiego i Rosy podążą kolejne silne huragany. Dodatkowo powstanie dość rzadki huragan zachód od Hawajów.

 

Tymczasem na Morzu Śródziemnym doszło do powstania subtropikalnego sztormu, ten cyklon nie jest czysto tropikalnym układem. Sam sposób powstania niżu był typowy dla niżów umiarkowanych szerokości geograficznych. Najbardziej charakterystyczną cechą jest wysoki gradient ciśnienia, typowy dla formacji bardziej tropikalnych. Wiatrami o sile tropikalnego sztormu (wiatr stały do 90 km/h, porywy jeszcze wyższe) i wysokimi opadami muszą się liczyć mieszkańcy Grecji i Turcji.

 

https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2018/09/2018EP20_SRSNPPDV_201809280935.png?fit=910%2C825&ssl=1https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2018/09/2018EP20_SRSNPPDV_201809280935.png?resize=150%2C150&ssl=1GabrychZe świataNa Pacyfiku mamy obecnie dwa w pełni rozwinięte układy tropikalne. Kolejne trzy się tworzą. Na środkowym Atlantyku powstaje subtropikalny lub tropikalny cyklon. Na Morzu Śródziemnym mamy tak zwany Medicane, niż który przybiera pewne cechy układów subtropikalnych lub tropikalnych. Tajfun Trami zgodnie z planem przesunął się w kierunku Tajwanu. Teraz będzie...Pogoda to nasz żywioł
razy otworzono stronę