Dziś wieczorem w tv dowiecie się, że czekają nas białe/deszczowe (niepotrzebne skreślić) święta. Możecie się spodziewać różnych prognoz i… każda z nich może mieć rację. Nie tylko dlatego, że na zachodzie może być odwilż a na wschodzie mróz. Przede wszystkim dalej modele numeryczne nie mają ustabilizowanych prognoz na okres po 21.12. Zatem wszystkie karty pogodowe leżą na stole i czekają kto je podniesie.
Z pewnością do piątku czeka nas podział na zimowy wschód i jesienny zachód. A co potem?
Potem możliwe jest ocieplenie, które modele wrzucają tuż przed Wigilią. Ale o ile jeszcze wczoraj GFS i ECMWF były zgodne, że na świętach Bożego Narodzenia będzie mokro i brzydko o tyle dziś rano ECMWF poszedł w inną stronę prognozując zarówno Wigilię jak i Boże Narodzenie zimowe z opadami śniegu. Tym samym skrócił ocieplenie po 21.12 ale wrzucił ocieplenie w świętego Szczepana czyli drugi dzień świąt. GFS, który przed chwilą miał kolejną aktualizację także widzi ocieplenie po 21.12 ale przedłuża ją do Bożego Narodzenia natomiast w świętego Szczepana widzi powrót zimowych krajobrazów.

Taki galimatias wróży jedno. Wszystkie wersje pogody świątecznej są jeszcze możliwe. Ci co zapłaczą słysząc o deszczowych, jesiennych świętach i Ci co mają drgawki na myśl o śniegu w Boże Narodzenie niech nie tracą nadziei.  Ciągle wszystko jest możliwe… O czym zresztą będziemy informować:)

Prognoza ECMWF na wysokości 850 hPa w Boże Narodzenie
Prognoza ECMWF na wysokości 2m w Wigilię
Prognoza ECMWF na wysokości 2m w Boże Narodzenie
Prognoza GFS na wysokości 850 hPa w Boże Narodzenie
Prognoza GFS na wysokości 850 hPa w świętego Szczepana
Prognoza GFS na wysokości 2m wWigilię
Prognoza GFS na wysokości 2m w świętego Szczepana
Temperatura maksymalna 18 grudnia
Temperatura maksymalna 19 grudnia
Temperatura maksymalna 20 grudnia
Temperatura maksymalna 21 grudnia


Mapy pochodzą ze stron: www.meteomodel.pl/ Pogoda i Klimat ; www.mojapogoda.com/ MeteoGroup Polska oraz Wetterzentrale.de

lubelak1Prognoza pogodyBoże Narodzenie,deszcz,jesień,śnieg,święta,zimaDziś wieczorem w tv dowiecie się, że czekają nas białe/deszczowe (niepotrzebne skreślić) święta. Możecie się spodziewać różnych prognoz i... każda z nich może mieć rację. Nie tylko dlatego, że na zachodzie może być odwilż a na wschodzie mróz. Przede wszystkim dalej modele numeryczne nie mają ustabilizowanych prognoz na okres...Pogoda to nasz żywioł
razy otworzono stronę