Czeka nas dzis upalny dzień. Na południu kraju temperatura może przekroczyć 35 stopni. Połnoc kraju bedzie już w chłodniejszej polarno-morskiej masie powietrza. W ciągu dnia front, który w nocy wkroczył do zachodniej Polski bedzie wędrował stopniowo na południowy wschód, wypierając gorącą zwrotnikową masę znad naszego kraju.

Po południu w południowej połowie kraju zaczną sie rozwijać burze, których przebieg może miec charakter bardzo gwałtowny. Nałoży się na to kilka czynników. Po pierwsze, nad naszym krajem będzie występował bardzo silny przepływ w górnej troposferze związany z obecnością silnego prądu strumieniowego. Po drugie, dojdzie do powstania dywergencji górnotroposferycznej, która bedzie wspomagać konwekcje, a po trzecie sama wartośc indeksu energii potencjalnej dostępnej konwekcyjnie, CAPE, bedzie wysoka i może przekraczać 2000 J/kg. Istnieje ryzyko pojawienia się silnych superkomórek burzowych w czasie których głównym zagrożeniem z uwagii na wysokie CAPE, jak i gorącą masę powietrza, będą opady dużego gradu oraz porywy bardzo silnego wiatru, mogące powodowac szkody.

Niestety przejściu frontu nie bedą towarzyszyc duże opady deszczu. Mocno popada tylko w czasie burz na południu, ale nastąpi to na ograniczonym obszarze.

https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2019/07/bitmap.jpg?fit=1011%2C1024&ssl=1https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2019/07/bitmap.jpg?resize=150%2C150&ssl=1markOstrzeżeniaCzeka nas dzis upalny dzień. Na południu kraju temperatura może przekroczyć 35 stopni. Połnoc kraju bedzie już w chłodniejszej polarno-morskiej masie powietrza. W ciągu dnia front, który w nocy wkroczył do zachodniej Polski bedzie wędrował stopniowo na południowy wschód, wypierając gorącą zwrotnikową masę znad naszego kraju. Po...Pogoda to nasz żywioł
razy otworzono stronę