Polska znajdzie się w obrębie bardzo silnego wyżu, który przyniesie najwyższe ciśnienie tego sezonu. Na południowym zachodzie kraju może sięgać prawie 1050 hPa. Taka wartość zdarza się raz na parę lub paręnaście lat, ale nie będzie rekordowa, bo do takiej sytuacji doszło w 1997 roku kiedy to w Suwałkach było 1054 hPa. Już dzisiaj bardzo szybko będzie rosło ciśnienie, ok. 15 hPa na dobę. Wzrośnie zatem zawartość wagowa tlenu w powietrzu, co u meteopatów może się odbić na pogorszeniu sprawności psychofizycznej.

Do takiej sytuacji dojdzie za sprawą rozbudowania się na Europę Środkową klina wysokiego ciśnienia. Wyż stacjonuje nad Wielką Brytanią, gdzie o północy będzie miał w centrum aż 1050 hPa. Co ciekawe nawet w takich warunkach będzie spore zachmurzenie, a na południu kraju opady deszczu, a w górach śniegu. Brak ruchu powietrza w warstwie przyziemnej, podinwersyjnej, kumulował będzie zawartość szkodliwego pyłu drobnocząsteczkowego w powietrzu. Najgorzej będzie na południu. W północnej połowie kraju gradient ciśnienia będzie na tyle rósł, że i wzmocni się siła wiatru. W głębi kraju mocniej powieje we wtorek i środę.

Wspomniany wyż nie jest azjatyckim układem utrzymującym się nad schłodzonym lądem. W obecnej jego lokalizacji napływać będą dalej dość wilgotne masy powietrza z zachodu (które jednak dają przede wszystkim zachmurzenie, a nie opady), więc temperatura pozostanie na podobnym poziomie, czyli nieco dodatnim. Przedzimie zatem wciąż trwa.

Ciśnienie zredukowane do poziomu morza o północy z poniedziałku na wtorek
Źródło: pivotal weather
https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2020/01/sfcmslp.eu_.png?fit=1024%2C791&ssl=1https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2020/01/sfcmslp.eu_.png?resize=150%2C150&ssl=1markPrognoza krótkoterminowaPolska znajdzie się w obrębie bardzo silnego wyżu, który przyniesie najwyższe ciśnienie tego sezonu. Na południowym zachodzie kraju może sięgać prawie 1050 hPa. Taka wartość zdarza się raz na parę lub paręnaście lat, ale nie będzie rekordowa, bo do takiej sytuacji doszło w 1997 roku kiedy to w Suwałkach...Pogoda to nasz żywioł
razy otworzono stronę