Przy zapowiedziach obecnego ocieplenia pojawiły się komentarze, że to przecież zima i powinno już mrozić i śnieżyć. Spójrzmy jednak na średni termin początku zimy w ostatnich dekadach XX wieku. Jak widzicie na początku grudnia ujemne temperatury dominowały głównie na wschodzie kraju. W zachodniej połowie Polski termiczna zima przychodzi zwykle po połowie grudnia.

Nie można jednak zapominać, że normą nie jest w Polsce ostra zima trwająca od grudnia do końca marca. Dość typowe jest wtedy regularne przeplatanie się silniejszych napływów mroźnego kontynentalnego powietrza ze wschodu lub północnego-wschodu z cieplejszym polarno-morskim powietrzem typowym dla cyrkulacji zachodniej, przynoszącym odwilż. Dość często pojawiają się one w okolicach świąt Bożego Narodzenia. Najzimniejsza okres roku przypada natomiast zwykle na przełom stycznia i lutego. W ostatnich zimach regularny całodobowy mróz coraz częściej występuje dopiero pod koniec grudnia.

 

Sięgnijmy jeszcze dla przykładu po dane z jeszcze dłuższego okresu 60 lat. Ujemna średnia temperatura dobowa 4 grudnia występuję przeważnie jedynie wzdłuż wschodniej i południowej granicy kraju, w tym oczywiście w górach.

Źródło: meteomodel.pl
https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2017/12/zimaXX.png?fit=975%2C1024&ssl=1https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2017/12/zimaXX.png?resize=150%2C150&ssl=1markPodsumowaniapoczątek zimy,pogoda,termiczna zima,zimaPrzy zapowiedziach obecnego ocieplenia pojawiły się komentarze, że to przecież zima i powinno już mrozić i śnieżyć. Spójrzmy jednak na średni termin początku zimy w ostatnich dekadach XX wieku. Jak widzicie na początku grudnia ujemne temperatury dominowały głównie na wschodzie kraju. W zachodniej połowie Polski termiczna zima przychodzi zwykle...Pogoda to nasz żywioł
razy otworzono stronę