Nad Atlantykiem wał wyżowy, który sięga Skandynawii, a nad Rosją niż Lotti. Oznacza to zablokowanie cyrkulacji zachodniej i napływ zimniejszego powietrza z północy. W przypadku wspomnianego układu niżowego mroźne powietrze będzie spływać na znacznej wysokości, więc mróz nie będzie tak siarczysty, jakiego można by się było spodziewać w pierwszej połowie lutego. Poza tym nie ma wyżu azjatyckiego, który sprowadza do nas zwykle zimą najtęższe mrozy.

 

Niemniej od północnego wschodu zacznie się pierwsze poważniejsze zimowe ochłodzenia od połowy stycznia. Wiatr przez najbliższe dni będzie wiać z północy, a w całym kraju są możliwe niewielkie przelotne opady śniegu. Nawet w dzień ma panować przez cały tydzień lekki mróz.

markSytuacja obecnaNad Atlantykiem wał wyżowy, który sięga Skandynawii, a nad Rosją niż Lotti. Oznacza to zablokowanie cyrkulacji zachodniej i napływ zimniejszego powietrza z północy. W przypadku wspomnianego układu niżowego mroźne powietrze będzie spływać na znacznej wysokości, więc mróz nie będzie tak siarczysty, jakiego można by się było spodziewać w pierwszej połowie...Pogoda to nasz żywioł
razy otworzono stronę