Chcielibyśmy zwrócić uwagę na warunki rozwoju zachmurzenia konwekcyjnego w dniu 11.05.2020 o godz 17-18. Chodzi szczególnie o strefę pomiędzy Wrocławiem a Łodzią. Poniżej przedstawiono zdjęcie satelitarne VIS, dane z detektora burzowego oraz radaru opadów IMGW.

Jak wynika z powyższych danych w omawianej strefie występują burze zbudowane z chmury Nimbostratus. Analizując wcześniejsze prognozy wydawałoby się, że nie występują jakieś nietypowe warunki. Jednakże inaczej to wygląda na podstawie analizy mierzonych temperatur powietrza:

Na mapie czerwoną linią zaznaczona została analiza konwekcji (burz)

Jak widać burze powstawały w strefie realnie niskiej temperatury powietrza za strefą widocznego frontu chłodnego. Jeżeli się przeanalizuje prognozę wskaźnika CAPE dla analizowanego okresu czasu…

…wyraźnie widać, że konwekcja wystąpiła w strefie, gdzie nie powinna powstać (CAPE ~0)

Prognoza wyższych wskaźników CAPE pokrywa się ze strefą przed frontem chłodnym od strony południa. Co ciekawe, strefa burz na północ od Warszawy pokrywa się z prognozą podwyższonych wskaźników CAPE.

Aby wyjaśnić przyczynę tego zjawiska, należy zwrócić uwagę na to, że generalnie prognoza warunków atmosferycznych (Model EMS 1,75km) była trafiona:

Zjawiska konwekcyjne były prognozowane przez model:

Na linii czerwonej widać komórki konwekcyjne

Przeszacowane była ilość opadów szczególnie na linii Opole – Częstochowa.

Dane pomiarowe z Wrocławia…

… wskazują, że opady wystąpiły przy temperaturze 11,2*C – wcześniej temperatura przekraczała 20*C.

Przyczyną występowania konwekcji było powstanie niewielkiego niżu na froncie chłodnym w wyniku oddziaływania prądu strumieniowego (omówienie: https://meteoprognoza.pl/2020/05/10/bardzo-dynamiczny-poniedzialek-w-pogodzie/?fbclid=IwAR2megBLWokn6bgvrx-hqJGso3m5vO7ChuSnPc7CbKPl5Xdx9yla-vA-WLg)

Występowała strefa dywergencji, która w sposób wymuszony unosiła powietrzę w górę, co powodowało występowanie konwekcji.

Należy zwrócić uwagę, że modele numeryczne potrafią takie zjawiska prognozować, natomiast nie ma wskaźnika konwekcji, który potrafiłby prawidłowo wskazać takie wymuszone sytuacje. Wskaźnik konwekcji musiałby uwzględniać adwekcję wirowości generowaną przez niż oraz naturalne warunki unoszenia się powietrza (wskaźnik CAPE).

Proszę jeszcze zwrócić uwagę na prognozy przekrojów:

  • Przekrój gradientu pionowego temperatury dla równoleżnika 50N:
Jak widać z tej prognozy konwekcja powstała nad strefą płaszczyzny frontu, powyżej inwersji frontowej.
Przekrój temperatury theta E dla równoleżnika 50N

Na potwierdzenie sondaż z Wrocławia:

Sondaż był wykonywany o godz. 14, czyli nieco wcześniej niż analizowane zjawisko. Jednakże proszę zwrócić uwagę – wskaźnik CAPE=163, czyli jest bardzo niski, temperatura wynosiła 18*C – zatem były to już warunki przejścia frontu. Moduł analityczny wykrył powierzchnię frontową – Warm Front (z uwagi na inwersję frontową 600-700m nad ziemią) – front ciepły dlatego, że powstający niż wykształcił nowe fronty, front ciepły był tuż przed głównym frontem chłodnym.

https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2020/05/image-12.png?fit=925%2C834&ssl=1https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2020/05/image-12.png?resize=150%2C150&ssl=1markSytuacja obecnaChcielibyśmy zwrócić uwagę na warunki rozwoju zachmurzenia konwekcyjnego w dniu 11.05.2020 o godz 17-18. Chodzi szczególnie o strefę pomiędzy Wrocławiem a Łodzią. Poniżej przedstawiono zdjęcie satelitarne VIS, dane z detektora burzowego oraz radaru opadów IMGW. Jak wynika z powyższych danych w omawianej strefie występują burze zbudowane z chmury Nimbostratus. Analizując...Pogoda to nasz żywioł
razy otworzono stronę