Przed nami okres kiedy na termometrach nie zobaczymy dodatniej temperatury, a w nocy ta będzie spadać w wielu miejscach poniżej -10*C, lokalnie nawet obniżając się poniżej -20*C. Dodatkowo najbliższe dni to przelotne opady śniegu na wybrzeżu Bałtyku i w terenach górskich. Czeka nas prawdziwie zimowa aura.

Noc z piątku na sobotę  

Wchodzący niewielki układ niżowy przyniesie zachmurzenie i opady śniegu w regionie Zatoki Gdańskiej, Warmii, Mazurach i Mazowsza. W związku z tym temperatura nie powinna być aż tak niska jak ostatniej nocy. Najniższe temperatury dochodzące do około -15*C powinny zostać zanotowane na Suwalszczyźnie, lokalnie też bardzo zimno może być w górach, szczególnie w Tatrach i Bieszczadach. W związku z przechodzeniem z północy wcześniej wspominanego ośrodka niżowego, określenie przebiegu spadku temperatur w nocy jest obdarzone dość wysoką niepewnością. Dodatkowo pojawi się silniejszy wiatr, obniżający temperaturę odczuwalną.

Sobota

Sobota będzie dniem w odczuciu bardzo chłodnym. Temperatura maksymalna wyniesie od -10*C na Suwalszczyźnie do -2*C na krańcach zachodnich. Odczucie zimna spotęguje umiarkowany i dość silny wiatr. W górach mogą wystąpić przelotne opady śniegu. W ciągu dnia zachmurzenie powinno mieć tendencję malejącą, aż do wieczoru kiedy na niebie będzie niewiele chmur piętra niskiego.

Noc z soboty na niedziele

Ustępujące zachmurzenie niskie może dać możliwość większych spadków temperatury. Umiarkowana siła wiatru może temu przeszkodzić. Najsłabsze porywy mają być na Pomorzu, tam jednak będzie prawdopodobnie największe zachmurzenie. Najchłodniej więc prawdopodobnie będzie w Tatrach i Bieszczadach. Przy braku zachmurzenia i słabym wietrze lokalnie możliwe są spadki poniżej -20*C. W większości kraju powinien to być kilkunastostopniowy mróz.

Niedziela i dalsze dni

Na wybrzeżu Bałtyku i w górach możliwe opady śniegu. Temperatura maksymalna w niedzielę od -12*C lub nawet mniej w pasmach górskich, do -2*C na krańcach zachodnich. Wiatr powinien już osłabnąć.
Noc z niedzieli na poniedziałek będzie jeszcze chłodniejsza. Na Suwalszczyźnie możliwe spadki do ok -20*C. W górach jeszcze niższe. W kolejnych dniach chłód będzie coraz bardziej wdziewał się na zachód. W poniedziałek temperatura na zachodzie będzie osiągać już jedynie -5*C. Na wschodzie może nie przekroczyć ponownie -10. W przyszłym tygodniu w związku z „efektem jeziora” mogą nadal pojawiać się opady śniegu na Pomorzu.

GabrychPrognoza krótkoterminowaPrognoza pogodyefekt Bałtyku,efekt jeziora,mróz,śnieg,zimaPrzed nami okres kiedy na termometrach nie zobaczymy dodatniej temperatury, a w nocy ta będzie spadać w wielu miejscach poniżej -10*C, lokalnie nawet obniżając się poniżej -20*C. Dodatkowo najbliższe dni to przelotne opady śniegu na wybrzeżu Bałtyku i w terenach górskich. Czeka nas prawdziwie zimowa aura. Noc z piątku na...Pogoda to nasz żywioł
razy otworzono stronę