Od kilku dni nad naszym krajem znajduje się ośrodek niskiego ciśnienia, który jest dość nietypowy. Jest on słabo widoczny w polu ciśnienia przy ziemi. Natomiast wyraźnie zarysowany jest w górnej troposferze, jako spora kropla chłodu.

Niż górny oznaczony jako literka T znajduje się nad Ukrainą i to on odpowiada za obecny typ pogody w Polsce.

Obecność wyżej wymienionej zatoki górnej, w ciepłym i wilgotnym powietrzu powoduje zaostrzenie pionowego gradientu temperatury. Dzięki temu powietrze bardzo łatwo staje się chwiejne i dochodzi do rozwoju opadów konwekcyjnych oraz  burz, w czasie których opady są bardzo intensywne. Drugim istotnym czynnikiem do którego przyczyni się ten układ to wrzucanie ze wschodu coraz cieplejszego oraz wilgotnego powietrza.

Górny niż sprowadzi dużo ciepłego powietrza ze wschodu, zwłaszcza w górnej części troposfery.

Konsekwencja takiego układu barycznego będzie występowanie opadów konwekcyjnych oraz burz z silnymi ulewami, które mogą doprowadzać do podtopień.

Sumy opadów za następny tydzień mogą być dość znaczne, miejscami na południu mogą przekraczać 100 mm.

Sumy opadów będą wysokie i mogą osiągać 100 mm. W wielu rejonach trwają żniwa, co znacznie będzie utrudniać prace rolnikom. Drugim zagrożeniem dla zbóż jest kiełkowanie ziaren w kłosiach, z takiej pszenicy czy żyta mąki już nie będzie. Osoby urlopujące się również nie będą zadowolone z takiej aury. Są jednak osoby, które cieszą się z opadów, bo łagodzą one panującą suszę i wielkie braki deszczu. Nie tylko Polska będzie zmagać się ze sporymi opadami – w Alpach sumy opadów mogą przekraczać 200 mm

W krajach alpejskich sumy opadów mogą przekroczyć 200 mm

 

Będziemy na bieżąco informować o warunkach nad Polską.

krzychoPrognoza pogodyPrognoza średnioterminowaburza,deszcz,wiatrOd kilku dni nad naszym krajem znajduje się ośrodek niskiego ciśnienia, który jest dość nietypowy. Jest on słabo widoczny w polu ciśnienia przy ziemi. Natomiast wyraźnie zarysowany jest w górnej troposferze, jako spora kropla chłodu. Obecność wyżej wymienionej zatoki górnej, w ciepłym i wilgotnym powietrzu powoduje zaostrzenie pionowego gradientu temperatury....Pogoda to nasz żywioł
razy otworzono stronę