Wczoraj jeszcze na zachodzie miejscami ponad 35 stopni, ale już dzisiaj tak ciepło nie będzie. Nawet na wschodzie, gdzie jeszcze zalega upalna zwrotnikowa masa powietrza. Obecnie najcieplej jest w Borusowej, 31.7*C. Na zachodzie wieje już chłodniejszy północno-zachodni wiatr.

Na razie jest dość spokojnie – pada na froncie na linii Gdańsk – Poznań – Wrocław. Jednak już niedługo na linii zbieżności przed frontem chłodnym we wschodniej Polsce mają rozwijać się chmury burzowe, które mogą uformować bardziej złożoną strukturę z wirującym prądem wstępującym powietrza. Przy znacznych uskokach wiatru mogą powstawać superkomórki burzowe. Zjawiska będą bardziej gwałtowne niż te wczoraj na zachodzie. Przesuwanie się frontu wpłynie na akumulowanie się pary wodnej w dolnej części troposfery, a chwiejność termodynamiczną zwiększy jeszcze dość znaczny pionowy gradient temperatury. Zafalowanie na froncie może zwiększyć sumy opadowe.

Według modelu UM 4 km najgroźniej może być wieczorem zwłaszcza od Podlasia pod Małopolskę (mapy.meteo.pl). Opady mogą sięgać 50 mm i więcej, a więc możliwe są lokalne podtopienia. Porywy wiatru mogą przekraczać 110 km/h, co jeśli nastąpi to z pewnością spowoduje przewracanie się drzew, poważne zniszczenia i zagrożenie dla wszystkich przebywających na zewnątrz.

Prognoza modelu UM 4 km przewiduje najgwałtowniejsze burze wieczorem od Podlasia przez zachód województwa lubelskiego po Ziemię Kielecką. W nocy i w sobotę wschód Polski czekają większe opady deszczu.  Źródło: mapy.meteo.pl
markSytuacja obecnaWczoraj jeszcze na zachodzie miejscami ponad 35 stopni, ale już dzisiaj tak ciepło nie będzie. Nawet na wschodzie, gdzie jeszcze zalega upalna zwrotnikowa masa powietrza. Obecnie najcieplej jest w Borusowej, 31.7*C. Na zachodzie wieje już chłodniejszy północno-zachodni wiatr. Na razie jest dość spokojnie - pada na froncie na linii Gdańsk...Pogoda to nasz żywioł
razy otworzono stronę