W wyniku przebudowy pola ciśnienia znów zablokowana została cyrkulacja strefowa, a Polska znajdzie sie na wiele dni pod wpływem rozległego wału wyżowego. Przyniesie to słoneczną i bardzo ciepłą pogodę, choć miejscami może popadać. Dzisiaj front chłodny znad Czech i Słowacji sięgnie południa Polski, stąd ostrzeżenia przed burzami na południu woj. śląskiego.

We wtorek w wyniku wschodniej cyrkulacji nasuną się do wschodniej Polski opady deszczu z burzami. Ogólnie jednak wysokie jak na wrzesień temperatury pozostaną i sięgać będą w dzień 25 stopni, choć już bez upałów. W obszarach zachmurzenia i opadów oczywiście będzie chłodniej.

Warto spojrzeć na mapę wczorajszych temperatur i porównać ją z prognozą modelu GFS z środy. Pozycja frontu i opadów okazała się być inna. W prognozowanym pasie opadów było faktycznie o 10 stopni więcej, bo deszcz wystąpił na bardziej na zachód, ale i nie sprowadził aż tak znacznego spadku temperatury. Warto wziąć to pod rozwagę oglądając prognozy na parę dni do przodu, bo nadal najpopularniejsze modele meteorologiczne nie są w stanie dokładnie przewidzieć nadciągających zmian i zawsze wobec takich informacji trzeba podejść z dystansem.

Prognoza modelu GFS dla 1 września z 29 sierpnia.
https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2018/09/Temperatura-maksymalna-1-IX-2018.jpg?fit=1024%2C963&ssl=1https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2018/09/Temperatura-maksymalna-1-IX-2018.jpg?resize=150%2C150&ssl=1markSytuacja obecnaW wyniku przebudowy pola ciśnienia znów zablokowana została cyrkulacja strefowa, a Polska znajdzie sie na wiele dni pod wpływem rozległego wału wyżowego. Przyniesie to słoneczną i bardzo ciepłą pogodę, choć miejscami może popadać. Dzisiaj front chłodny znad Czech i Słowacji sięgnie południa Polski, stąd ostrzeżenia przed burzami na południu...Pogoda to nasz żywioł
razy otworzono stronę