Tajfun Mangkhut osiąga prędkość 180 mph wiatru (najwyższy średni 1-minutowy). Jest to najsilniejszy cyklon tropikalny w tym roku. Także 180 mph osiągnął ubiegłoroczny huragan Irma na Atlantyku. Pod względem ciśnienia atmosferycznego, które spadło do 900 hPa, silniejszy wcześniej był 2 lata temu tajfun Meranti. Teraz najbardziej zagrożona jest Wyspa Luzon, należąca do Filipin. Huragan Florence osiąga wiatr 110 mph, ale  jego intensywność maleje. Ciśnienie w układzie wynosi około 957 hPa.

Tajfun niestety zgodnie z przewidywaniami osiągnął ostatnią kategorię. Pogorszeniu uległa także jego trasa. Całą siłę przyjmie północna część wyspy Luzon. Całe szczęście nie jest to najbardziej zaludniona część wyspy. Prognozuje się uderzenie tajfunu w Filipiny z siłą wiatru odpowiadającej piątej kategorii (ostatniej).  Szybkie przesuwanie się tajfunu ograniczy jednak sumę opadów. Prognozuje się sumy opadów w wysokości 150-250 mm.

 

Huragan Florence w ciągu ostatniej doby wytracił nieco na sile. Jego prędkość wiatru spadła z kategorii odpowiadającej czwartej do drugiej. Zdjęcia satelitarne wskazują, że struktura oka staje się coraz mniej wyraźna. Może to zwiastować cykl wymiany oka. Gdy huragan osiąga wysoką intensywność pierwotne oko często zapada się i huragan na kilkanaście godzin traci na intensywności. Następnie tworzy nowe oko, najczęściej większe i huragan, gdy pozwalają na to warunki, wraca do poprzedniej intensywności. Często w trakcie trwania procesu zwiększa wtedy swoje rozmiary. Dodatkowo znajduje się w środowisku suchego powietrza, które nie sprzyja zwiększeniu intensywności. Na radiosondażu wykonanym przed planowaną trasą huraganu widać warstwy inwersyjne i niezbyt wilgotną środkową troposferę. W huraganie Florence można zauważyć znaczną niesymetryczność. Jest znacznie bardziej rozbudowany na północ od oka, niż na południe. Odpowiedzialny jest za to ruch suchego powietrza (uskok) w górnej troposferze (wykres poniżej), na południe od huraganu. Zdecydowanie osłabia to rozwój konwekcji.

Można więc spodziewać się uderzenia Florence z drugą kategorią w pięciostopniowej skali siły huraganów. Zagrożone stany to Karolina Południowa i Północna. Oprócz wiatru o sile drugiej kategorii, USA musi się liczyć z wielkimi opadami, przekraczającymi 500 mm. Huragan po dojściu do USA zacznie wolniej się przemieszczać. Dodatkowo ukształtowanie wybrzeża, gdzie występuje sporo zatok, spotęguje wyższą fale przypływową w wysokości ponad 3 m.

 

https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2018/09/2018AL06_SRSNPPDV_201809121726.png?fit=910%2C825&ssl=1https://i0.wp.com/meteoprognoza.pl/wp-content/uploads/2018/09/2018AL06_SRSNPPDV_201809121726.png?resize=150%2C150&ssl=1GabrychZe świataTajfun Mangkhut osiąga prędkość 180 mph wiatru (najwyższy średni 1-minutowy). Jest to najsilniejszy cyklon tropikalny w tym roku. Także 180 mph osiągnął ubiegłoroczny huragan Irma na Atlantyku. Pod względem ciśnienia atmosferycznego, które spadło do 900 hPa, silniejszy wcześniej był 2 lata temu tajfun Meranti. Teraz najbardziej zagrożona jest Wyspa...Pogoda to nasz żywioł
razy otworzono stronę